Навршава се 71 година од пробиjања нацистичке блокаде Лењинграда (данашњег Петербурга), током коjе jе, по разним подацима, страдало између 400 хиљада и милион и по људи.
Опсада jе почела 8. септембра 1941. године и траjала jе скоро 900 дана. Већина људи jе умрла од глади.
Дневно сљедовње хљеба по особи у почетку jе износило свега 125 грама!?
Људи су падали на улицама и смрт jе постала толико уобичаjена поjава да више никога ниjе плашила.
У међувремену, Лењинграђани су се трудили, колико могу, да подржаваjу борце на фронту. За спас рањених дали су 144 хиљаде литара крви.
У вриjеме рата Лењинград jе фактички постао jош jедан концентрациони логор из коjег jе било скоро немогуће побjећи.
Становници су били у сталном страху од смрти – наjдужни ваздушни напад траjао jе 13 сати. Тада jе у граду експлодирало више од 2.000 бомби.
Ипак, како су свjедочили преживjели, то ниjе било наjстрашниjе. Наjтеже jе било борити се против глади и хладноће. Зими jе град просто одумирао.
Сву безизлазност положаjа Лењинграђана навела jе у свом дневнику Тања Савичева, коjа jе записивала датуме смрти читаве породице: „Савичеви су умрли. Сви су умрли. Остала jе само Тања“.
Како jе писала у свом дневнику Јелена Скрjабина: „Људи су од глади толико ослабили да се не противе смрти. Умиру као да су заспали. А полуживи, коjи их окружуjу, не обраћаjу на њих никакву пажњу“.
Лењинграђано су jели се све: и кармин, машинско уље… Гутало се све што jе прихватао желудац.
Они коjи су се нашли у Лењинграду повлачећи се од фашиста били су смjештени у домове у коjима ниjе било никаквих резерви – и они су почели да умиру први.
Децембра 1941. године сваког дана глад jе косила више од 4.000 људи, понекад jе та цифра достизала и 7.000?!
Већ у фебруару 1941. норме хљеба су увећане, али то ниjе могло да спаси људе од глади, мада су се губици постепено смањивали.
У jануару 1942. године умрло jе око 130.000 људи, у маjу 50.000, у септембру 7.000 људи.
Десетине хиљада – возачи, механичари, маjстори – жртвовали су животе како би помогли да преживе они коjи су остали у опкољеном граду, преносе руски медиjи свjедочанства преживjелих.
Везане виjести:
Непокорени град: Пробоj Лењинградске блокаде – Jadovno 1941.