Немци за два дана разоружали Дучеове снаге и формирали своју власт.
„Велика Албанија“ примарни циљ Друге призренске лиге.
Кујући планове о „Великој Албанији“, сепаратисти на Косову и Метохији формирали су у Другом светском рату злогласну СС дивизију „Скендербег“. Ова квислиншка јединица, под патронатом Хајнриха Химлера, није била дугог века, али је иза себе оставила крваве трагове. О томе сведочи обиље докумената у књизи „21. СС дивизија Скендербег“, историчара и публицисте мр Павла Џелетовића Иванова, из које у фељтону објављујемо најзанимљивије делове.
Када је 8. септембра 1943. године капитулирала Мусолинијева фашистичка Италија квислинзи на Косову и Метохији дошли су у врло незавидан положај и зато је било потребно да предузму брзе и ефикасне акције. На то их је нагонила и општа ситуација која се одвијала супротно њиховим жељама и интересима.
Немачка ратна машинерија из дана у дан трпела је све веће поразе. Партизанске јединице прерастају у бројну и јаку Народну армију. У таквим условима албански квислинзи из Албаније, Косова и Метохије, Санджака и Западне Македоније постижу сагласност за сазивање Албанске лиге, тражећи у њој спас. Иницијативни одбор, неколико дана по капитулацији Италије, 14. септембра, предлаже да се скупштина Лиге сазове за 16. септембар 1943. године у Призрену, где је 1878. године заседала Прва конгра. У иницијативни одбор ушли су: Џафер Дева, Муса Шеху, Шех Хасан, Аслан Бољетини, Тахир Зајми-Ђиновца, Лук Симон Мједин, Ћазим Блаца и Пјетер Вучај. Састанку је присуствовао и официр Гестапоа Фриц Аузидинг, а главну реч је водио Џафер Дева.
ШЕФОВИ У ТИРАНИ
Скоро сви представници Друге лиге су се ангажовали на стварању такозваног „Егзекутив Комитета“, чији је задатак био успостављање окупаторске власти не само у Албанији, већ и на Косову и Метохији. Формирањем квислиншке владе у Тирани по капитулацији Италије, главни носиоци ових активности су били с Косова. Тако је 26. септембра 1943. године за председника владе у Тирани изабран Реџеп Митровица, дотадашњи председник Друге лиге.
Познати Абверов агент Џафер Дева, уједно се бринуо о избору личности које ће ући у Лигу. Зато је имао пуну подршку нациста. Италија је капитулацијом отписана из савеза сила осовине, а самим тим и њена творевина „Велика Албанија“ као организационо административна јединица. Зато је хитно сазвана Друга лига, да би се сачувала „Велика Албанија“ са Косовом и Метохијом, деловима Македоније, Црне Горе (Плав, Гусиње, Тузи и Улцињ), а Великоалбанци нису заборавили да поставе и питање Косовско-митровачког округа који је до тада био у саставу Недићеве Србије.
Иначе, по организационој форми Друга лига је била верна копија Прве лиге и по истом принципу су бирани њени органи.
У Централни комитет су изабрани Аслан Бољетини, Тахир Зајми, Муса Шеху, Шех Хасан, Кољ Мардјани, Ћазим Блаца и други. Први председник Комитета био је Реџеп Митровица, кога је заменио Бедри-бег Пејани а њега Џафер Дева. Скупштина Друге лиге је донела одлуку да се почне формирање огранака у свим центрима. Скупштина Друге призренске лиге уједно је овластила Централни комитет да преузме команду над војском.
Немци су ради мобилисања албанског становништва у Албанији и на Косову и Метохији оставили назив квислиншке творевине „Велика Албанија“. Чак никакве промене нису вршили у постојећој администрацији, а у цивилној управи су задржани исти службеници.
Једина промена десила се у врховима државне власти. Немци су, наиме, преко мисије Нојбахера тврдили да поштују „независну и слободну Албанију“ и да су дошли као „ослободиоци албанског народа од италијанског фашизма и ропства“. Из тих разлога приступају формирању Извршног комитета (привремене владе) на чијем се челу нашао Ибрахим-бег Бићаки. Формирање овог тела обављено је 14. септембра, а 18. октобра је сазвана Национална скупштина Албаније која је изабрала намесништво, на чије је чело дошао Мехди Фрашери.
Том приликом је створена и квислиншка влада на челу са Реџепом Митровицом. У састав квислиншке владе ушли су припадници богатих друштвених слојева: трговци, бегови, аге и барјактари.
НАРУЏБЕНИЦА
Књига „21. СС дивизија Скендербег“ може да се наручи на:Удружење писаца ПОЕТА, Радничка 5Д/1, 11030 Београд,
телефони: 011/254-5872 и 062/252-598
Џафер Дева и други оснивачи Друге призренске лиге призвали су у помоћ историју Прве лиге да би што више придобили масе, с циљем да сада под другим господарем, немачким нацизмом, сачувају стечене позиције и привилегије. Као што су представници Прве лиге окривљивали Турску империју за неуспех у националном ослобођењу, сада пред Немцима и својим народом окривљују претходног „ослободиоца“, Италију.
Захваљујући оваквом расположењу нацистичких следбеника из редова албанских националиста, Немцима је пошло за руком да у року од два дана разоружају италијанску војску без икаквог инцидента и да одмах почну успостављање своје власти.
Иницијатива за стварање Друге лиге потекла је од Гестапоа, који је радио по већ раније утврђеном плану. Циљ им је био да докажу да су они за албанске масе ослободиоци и да ће успети да очувају јадранске обале од искрцавања англоамеричких снага.
Друга призренска лига, као немачка творевина, имала је циљ да сачува постојеће стање у свим деловима, какво је било под Италијанима, односно да се успостави и конституише „Велика Албанија“ под окриљем Трећег Рајха.
Организација, надлежности и функционисање Друге призренске лиге:
1. Скупштина лиге са седиштем у Призрену.
2. Централни комитет са 14 чланова.
3. Окружни комитет са седиштима по главним градовима префектуре са по 7 лица.
4. Срески комитет у срезовима, односно у седиштима префектуре са по 5 лица, чије председнике одређује Централни комитет.
5. Општински комитет у седишту општина.
6. Сеоски комитети.
(Наставиће се)
Аутор: Павле Џелетовић Иванов
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ