fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Газимо по споменицима српским јунацима!

Преко надгробних плоча бранилаца престонице из Великог рата, Београђани децениjама немарно прелазе. Немачка планира да обнови спомен-обележjа на некадашњем воjном гробљу на Кошутњаку

Газимо по споменицима

Од 36 камених спомен-обележjа, сачувано шест


Да ли иjедан озбиљан народ на свету, са надгробним споменицима хероjа из Првог светског рата, поплочава стазу у парку? Сигурно нико. Осим нас. На месту некадашњег Немачког воjног гробља на Кошутњаку, jош увек се налази шест спомен-плоча, од некадашњих 36, постављених у част српских воjника коjи су октобра 1915. године jуначки погинули бранећи престоницу Краљевине Србиjе.

И уместо да им се држава одужи, у запуштеном парку, камене плоче са исклесаним подацима, сведочанство су нашег немара. Споменици су положени, да пролазници преко њих газе, да не би ципеле испрљали у блату.

О овоj националноj срамоти, „Новости“ jе обавестио историчар Милан Тлачинац.

– Да брука буде већа потрудиле су се наше власти краjем осамдесетих година прошлог века, када су пре посете Хелмута Кола, тада канцелара Западне Немачке, скинули двадесетак мермерних надгробних споменика са Новог гробља, и са њима поплочали простор око спомен-обележjа српским ратницима – разочарано прича Тлачинац.

Реч jе споменицима преминулих Београђана, коjи су сахрањени 60 година после славне битке, а коjима нико ниjе десетак година одржавао гробно место.

О некада великом Немачком гробљу, на Бановом брду, данашње генерациjе мало знаjу. Подигнуто jе у jесен 1915. године, када jе Београд, по други пут у Првом светском рату пао у руке осваjача. Главнокомандуjући, немачки генерал Макензен, наредио jе да се сви њихови воjници закопаjу на jедном месту, одакле може да се види Срем.

– Своjим воjницима подигао jе велики споменик од белог мермера. Материjал jе нашао на Теразиjама, jер jе тим белим каменом, требало да се обложи велика фонтана у центру града коjу jе радио Иван Мештровић – обjашњава Тлачинац, некада први човек „Београдске тврђаве“ и Општине Чукарица. – Том приликом, као осваjач, урадио jе нешто што ниjе забележено у историjи. Подигао jе и споменик страдалим српским воjницима, одаjући им почаст на хероjскоj одбрани Београда.

Газимо по споменицима

У тада централном делу гробља, око споменика српским jунацима, сахрањена су тела 36 идентификованих воjника. Страдали српски воjници су сахрањени, свако у своj гроб, коjи jе обележен надгробном плочом, са ћириличним натписом. Што се и види на шест jош увек сачуваних споменика, коjи су данас разбацани по парку.

Када се рат завршио 1918. године, српске власти се нису светиле. Гробље са 3.000 хумки ниjе ни такнуто. Међутим, после Другог светског рата, руши се два хектара гробља.

– Гробље jе било изузетно чисто, уредно, а до 1944. године, ту jе живео чувар гробља, а постоjала jе и капела. Простор jе био ограђен живом оградом, а делом и од кованог гвожђа. Као што се може видети на старим разгледницама Београда, постоjала jе и велика капиjа, од коjе су данас остала видљива само три стуба – обjашњава наш саговорник.

Уласком jединица НОБ и Црвене армиjе, руши се воjно гробље, у коме су чак и током Другог светског рата сахрањивани немачки воjници. Житељи околних насеља, надгробне плоче користе као грађевински материjал, а део плоча искоришћен jе за изградњу Топчидерске терасе.

Немачка, поводом сто година од подизања гробља, ове године планира да обнови споменик њеним воjницима. Урађен jе елаборат у чиjоj изради jе учествовао Тлачинац. У плану jе премештање пирамиде из дворишта приватне гимназиjе, али и уређење велике бетонске клупе коjа jе била посвећена немачком цару Вилхему Другом, коjи jе Београд посетио jануара 1916. године.


ПИРАМИДА

ПРИЛИКОМ изградње гробља, направљена jе и велика пирамида, коjа jе била обложена белим мермером. После Другог светског рата, мермер jе скинут, а остатак пирамиде препуштен зубу времена.

– Пирамида се сада налази у дворишту приватне гимназиjе. Пре неколико година радили смо истраживање и били смо веома изненађени. Приликом рушења гробља после Другог светског рата, око пирамиде jе формирана депониjа. Некадашње власти, преко слоjева ђубрета набацали су земљу, па тако данас, из земље вири само врх некада велике пирамиде – обjашњава Милан Тлачинац.

ГРАДЕ СТАНОВЕ

КУЋА у коjоj jе некада била капела и дом за чувара гробља и данас постоjи. На улазним вратима стоjи плоча са поруком, на старом саксонском jезику. У њоj живе две породице, коjе су jе откупиле. Власници планираjу да на овом месту, као суинвеститори подигну стамбену зграду са великим броjем станова. А, према њиховим речима за то имаjу и све неопходне папире. А, радови ће наjвероватниjе почети ове године.

 

Извор: НОВОСТИ

 

Везане виjести:

ИСТОРИЈА ПОТИСНУТА ИЗ ШКОЛА ПОД ПРИТИСКОМ МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

СРЕДИНОМ ГОДИНЕ УРЕЂЕЊЕ СПОМЕН-КОСТУРНИЦЕ У ВАРДИШТУ​ ​

Стан’ путниче и прочитаj оваj спомен

Први свjетски рат – Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: