fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ФБИ је покрао Теслу !

Ексклузивно: Амерички инжењер српског порекла Сава Сремац о свим таjнама заоставштине нашег гениjа: Агенти две године „чешљали“ документациjу. Исцепане „опасне” белешке. У СФРЈ jе 1951. стигла оштећена архива

Сава Сремац пензионерске дане проводи у Црепаjи

Сава Сремац пензионерске дане проводи у Црепаjи

ПРВИ сам у Југославиjи отворио ковчеге са архивом Николе Тесле, коjа jе бродом „Србиjа“ стигли из Америке 1951. године. Био сам узбуђен као да сам открио све таjне света. Читаjући Теслине записе и његове jединствене идеjе, осећао сам као да се Тесла и jа целог живота знамо, и то као два искрена приjатеља. Био сам, међутим, изненађен, чак и уплашен, када сам видео да су делови бележака овог гениjа исцепани и покрадени. Американци су га мртвог покрали!

Овом своjом наjвећом животном импресиjом Сава Сремац, амерички инжењер из Вашингтона, српског порекла, данас пензионер из села Црепаjа, преноси ексклузивно за „Новости“ делове своjе књиге мемоара „Успомене“.

Са делом Николе Тесле се, открива нам, срео у време док jе радио у београдском институту коjи носу његово име. Имао jе тек двадесетак година, када су му, вели, директори рекли да прегледа свих Теслиних огромних седам сандука литературе, записа, скица, научних бележака и финалних проjеката.

– Требало ми jе две године да прелистам и заведем Теслину архиву, коjа ниjе имала своj регистар. Тада сам видео да jе америчка таjна полициjа ФБИ из сваког Теслиног проjекта и изума исцепала и узела од по три до четири стране – присећа се Сремац. – ФБИ jе по налогу власти истраживао Теслину документациjу и из ње вадио белешке коjе су процењене као опасне или jако интересантне за будућност Америке.

СРПСКЕ ПАТРИОТЕ Када jе Сава довео Десанку, Милана и Даниjелу у САД, супруга jе магистрирала психологиjу, син jе дипломирао технику на Универзитету Case Vestern Reserve, а ћерка политичке науке и дипломатиjу. Десанка Сремац jе била активни хуманитарац, Сава Сремац jе написао „Српски национални програм“, а ћерка Даниjела се афирмисала као српски лобиста, оснивач Српског института у Вашингтону.

Оваj Банаћанин jе рођен у Црепаjи 1932. године, у породици коjа води порекло од руске фамилиjе Романових и од породице славног писца Стевана Сремца. Рано jе остао без оба родитеља, па му jе живот без њих био трновит. Школовао се у Београду, где су му електротехника, радиотехника и касниjе компjутери постали главни смисао живота. Радио jе у Институту „Никола Тесла“, на пословима аналогне технологиjе. Дизаjнирао jе командни сто за први аналогни компjутер коjи jе инсталиран у чувеном „Сименсу“. Проjектовао jе први jугословенски дигитални компjутер и инсталирао га у „Индустриjи машина и трактора“, у „Југословенскоj железници“ и многим другим предузећима.

– Никола Тесла, кроз чиjе jе научне записе провеjавао гениjални дух, препун снаге и сигурности у своjу памет, утицао jе на мене да се и jа као млад истраживач осећам снажно и сигурно. Уплашила ме чињеница да jе Тесла умро 1943. године, а да jе Америка његове белешке држала и таjно прегледала пуних осам година. САД су се плашиле да би Теслини планови могли да заврше у неприjатељским рукама – у првом реду Сила осовине, али и СССР. До поласка за Југославиjу 1951. године Теслини сандуци су стаjали у магацину Бироа за имовину странаца, чиме су сачувани од крађе. Сандуци коjи су потом стигли у Београд предати су Општини Звездара. У Општини Звездара су целокупну пошиљку сместили у jедну празну собицу и заборавили на њу. Можда би ту та заоставштина српског гениjа пропала, да ниjе случаjно дошла у моjе руке – пита се и данас Сремац.

Наиме, Општини Звездари jе био неопходан пословни простор, па jе хтела по сваку цену да избаци Теслине сандуке са документациjом. Позвали су Институт „Никола Тесла“ да их „негде склони“.

– Ми смо били обрадовани кад смо добили Теслину научну архиву. Возач Јован jе камионом пребацио у институт, где смо Бранко Биjелић, Мика Михаjловић и jа одваjали лист по лист. Срећом, ФБИ ниjе покрао документа за Теслин трансформатор из ког севаjу муње, па смо дошли на идеjу да га израдимо од оригиналног материjала и представимо jавности. Остале експонате смо урадили за 18 месеци. Како сам се досетио да отворимо музеj са делима Николе Тесле, уселили смо се у празну кућу бившег министра Ђорђа Генчића у Крунскоj улици – сећа се Сава Сремац, коjи jе четири године касниjе узео у руке урну са пепелом славног научника, коjа jе стигла из Њуjорка.

Никола Тесла

Никола Тесла

Тада, Сремац ниjе ни слутио да ће и он кренути путевима Николе Тесле да у Америци усавршава своjа научна истраживања. Као амерички стипендиста обрео се почетком шездесетих година прошлог века у Кливленду, где jе започео циклус од шест стручних специjализациjа, после чега jе постао познати „експерт за рачунаре“.

– Када сам дошао у Америку, у Кливленду сам отворио фирму за производњу и продаjу компjутера. Први своj компjутер, на коме сам jа радио хардвер, а моj син Милан софтвер, продао сам НАСА. У њему jе био уграђен контролер за рад пулзационих авионских мотора коjе jе НАСА производила. Био сам потом сарадник Пентагона, НЦР, Ханивела, ИБМ-а, Морнаричког центра САД, Воjног одељења НАСА и Комсата. Као човек од поверења улазио сам у наjзабрањениjе делове НАСА и решавао проблеме у раду њених комjутера. Један проблем коjи су стручњаци НАСА сматрали нерешивим, jа сам решио за пет минута – прича нам Сава Сремац, али не открива таjне свог научног знања и рада, коjе ће, како обећава, да опише у своjим мемоарима.

 

СВЕТ ИЗВАН ТРЕЋЕ ДИМЕНЗИЈЕ

Под утицаjем Теслиних размишљања о космосу, Сава Сремац jе почео да се бави истраживањем наjвећих таjни свемира – шта се налази у васиони иза Сунчевог система. У књизи „Свет изван треће димензиjе“ поставио jе тезу о тамноj енергиjи као сили коjа влада универзумом.

– Та тамна енергиjа невидљиво испуњава целокупни простор свемира, све до простора у сваком атому. У тоj енергиjи смештен jе свеобухватни „натприродни систем“, коjи jе по мени срж универзума, и коjи jе организован по принципу троугластих пирамидалних веза, од основе па до врха негде у бесконачности – категоричан jе Сремац.

Извор: НОВОСТИ

 

Везане виjести:

Да се Тесла те 1941. нашао у Смиљану… – Jadovno 1941.

ОТКРИВЕН СПОМЕНИК НИКОЛИ ТЕСЛИ – Jadovno 1941.

Здравко Крстановић: Теслин Смиљан без Срба – Jadovno 1941.

АКАДЕМИК ВАСИЛИЈЕ КРЕСТИЋ: Хрватско своjатање Николе …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: