Епархиjа бачка одбацила jе данас, као лицемjерне, оптужбе предсjедника Скупштине Новог Сада Александра Јовановића да jе Српска православна црква сприjечили амбасадора Израелa Јозефа Левиjа и амбасадора Мађарске Оскара Никовица да учествуjу у помену жртвама Новосадске рациjе.
У саопштењу Епархиjе бачке истиче се да су Јовановић и градоначелник Новог Сада са своjом пратњом „покушали да, мимо протокола и без позива организатора, узму учешће у званичном програму“.
Градски челници наjприjе су покушали да онемогуће да директор Центра „Симон Визентал“ из Јерусалима Ефраим Зуроф прође до свог мjеста и обрати се окупљенима, а када им то ниjе пошло за руком „покушали су да искористе Зурофово присуство да би се пробили до споменика „Породица“ и тиме прекинули молитвени помен“, наводи се у саопштењу.
„Брзом реакциjом протокола Епархиjе бачке њихов покушаj jе сприjечен, а Ефраиму Зурофу омогућено jе да се обрати народу. Нажалост, господа амбасадори су били опкољени градоначелниковом свитом и самим тим онемогућени да уђу кроз службени улаз“, истиче се у саопштењу.
Епархиjа бачка изразила jе наjискрениjе жаљење због овог инцидента „коjи су изазвале градске власти Новог Сада и онемогућавања званицама Епархиjе бачке и Јевреjске општине у Новом Саду да учествуjу у молитвеном помену“.
„Овом приликом jавно захваљуjемо господи амбасадорима што су се одазвали позиву организатора и показали истинску жељу да учествуjу у молитвеном помену и изражавамо гнушање што су градске власти, немаjући никаквог поштовања и пиjетета према жртвама Рациjе, покушале да изазову инцидент коjи jе, Богу хвала, успjешно сприjечен“, наводи се у саопштењу.
У Епархиjи бачкоj кажу да jе „наjбољи показатељ осjећања градских власти према жртвама Рациjе – организовање jавног преноса фудбалске утакмице
„Арсенал“ – „Манчестер jунаjтед“ испред градске куће у вриjеме док jе у Српском народном позоришту Епархиjа бачка одржавала академиjу „Деца бесмртности“, посвећену Рациjи у Бачкоj 1942. године.
Предсjедник Скупштине Новог Сада Александар Јовановић изjавио jе данас да jе обезбjеђење СПЦ сприjечило њега, градоначелника Игора Павличића, воjвођанске званичнике и поjедине амбасадоре да уђу у простор предвиђен за званице током помена жртвама Новосадске рациjе, након чега су из протеста напустили помен. Јовановић каже да се вратио на Кеj жртава рациjе након што се завршио помен коjи jе организовао СПЦ.
Злогласна Новосадска рациjа наjвећи jе злочин у историjи Новог Сада. Припадници мађарске фашистичке окупационе воjске од 20. до 23. jануара 1942. године у граду и околини побили су и под лед Дунава бацили више од 4 000 људи, наjвише Срба, а потом Јевреjа и Рома.
Комеморациjа се већ трећу годину одржава на „Штранду“, jер су управо на данашњем популарном новосадском купалишту на температури и до минус 30 степени мађарски зликовци прво наређивали људима да се скину голи, потом су им пуцали у потиљак и њихова тиjела бацали под лед Дунава.