fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ДВАДЕСЕТ ГОДИНА ОД СРПСКОГ СТРАДАЊА

Bradina_spomenik.jpg

У цркви Вазнезења Господњег у Брадини данас ће бити служен парастос за 88 српских цивилних жртава коjе су убиjене у нападу муслиманско-хрватских формациjа у нападу на ово српскосел о у општини Коњиц од 25. до 29. маjа 1992. године.

Света литургиjа биће служена у 10.00 часова, а потом парастос погинулим српским цивилима у Брадини. Потом ће бити положено цвиjеће на споменик страдалима, коjи jе направљен на мjесту масовне гробнице из коjе су 1998. године ексхумирани посмртни остаци 33 лица.

Први напад муслиманско-хрватских формациjа на Брадину изведен jе 25. маjа у послиjеподневним часовима. Од тада па до 29. маjа убиjено jе 88 српских цивила, међу коjима jе наjмлађа жртва Његош Копривица имао 15 година, а наjстариjи Милан Куљанин звани Крст више од 80 година.

Предсjедник Савеза логораша Републике Српске за САД и Канаду Зоран Ђорђић рекао jе Срни да се данас обиљежава и 20 година од злочина над српским народом у општини Коњиц гдjе jе убиjено 219 српских цивила.

Напад на Брадину почео jе 25. маjа 1992. године и тог дана страдало jе 48 мjештана. Већина преживjелих Срба, око 350, одведена jе у логоре, а наjвише у логор Челебић, гдjе су умрла 22 логораша.

Ђорђић каже да jе око 270 Срба затворено у Спортски центра Мусала у Коњицу, а око 150 српских жена, дjеце и стараца остало jе заробљено у основноj школи у Брадини.

Међу убиjеним Србима у Брадини наjвише jе чланова из породице Куљанин, затим Вуjичић, Мркаjић, Жужа, Куреш, Глигоревић, Копривица, Драганић и Живак.

У Брадину се, истиче Ђорђић, jош нико ниjе вратио, а направљено jе само десетак кућа.

Ђорђић jе изразио огорчење што су за злочине над Србима на простору коњичке општине одговарали само извршиоци, али нико од наредбодаваца иако су њихова имена веома добро позната.

Он каже да су међу њима комесар МУП-а Херцеговачко-неретванског кантона Амир Бегић, начелник Полициjске управе Коњиц Мирсад Субашић, помоћник командира полициjе у Коњицу Ивко Зеленика, али и тужиоци БиХ и радници Тужилаштва,те jедан судиjа Суда БиХ.

Неки од њих су раниjе у изjави Срни одбацили те наводе, а неки нису жељели да говоре о томе.

Од 2005. године, каже Ђорђић, осуђено jе 14 Бошњака за злочине над Србима у општини Коњиц и jедан Хрват добио jе девет година затвора због силовања Српкиње у Брадини.

На подручjу општине Коњиц данас живи мање од 200 српских породица.

Извор: srna

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: