fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Двадесет четири године од страдања Срба у Буковцу

Испред споменика у Буковцу код Брчког данас је служен парастос за 27 мјештана, углавном цивила који су страдали приликом напада припадника такозване Армије БиХ на ово село прије 24 године.

Брчко - парастос за 27 погинулих цивила који су страдали приликом напада тзв. Армије БиХ  Фото: СРНА
Брчко – парастос за 27 погинулих цивила
који су страдали приликом напада тзв.
Армије БиХ  Фото: СРНА

Комплетно становништво из овог села, које је нападнуто 11. септембра 1992. године, одведено је у логоре за Србе.

Парастос је данас служен и за 59 жртава из Другог свјетског рата и за четири Буковчана погинула у Првом свјетском рату.

Протонамјесник Никола Лукић истакао је у обраћању окупљенима да се и даље чека да буде задовољена овоземаљска правда.

„Божија правда сигурно ће бити задовољена. Ови мученици положили су животе по угледу на Христа и његове сљедбенике, попут Јован Крститеља чије име данас славимо. Њихове жртве треба да нам служе и као примјер и као опомена. Крајње је вријеме да се узмемо у памет“, рекао је Лукић.

Међу окупљенима испред споменика била је и осамдесеттрогодишња Босиљка Бајић којој су злочинци убили сина јединца Данила.

Ратни војни инвалид Радо Пурић испричао је Срни да мјештане Буковца, чија су имена исписана на споменику, никада неће заборавити, те ће и будућа покољења знати да цијене и поштују њихове жртве.

„Они су најзаслужнији за наше постојање. Остаће вјечни понос села. Нажалост, још нема воље, ни неког механизма да се имена починилаца злочина јавно саопште и да зликовци буду процесуирани“, каже Пурић.

Према његовим ријечима, међу 27 жртава из протеклог рата само је осам страдало у борби, а остали су мучки убијени. „То је ратни злочин“, рекао је Пурић.

Парастосу код споменика, који се налази у порти храма, присуствовали су бројни становници Буковца и околних села, те представници Срба у брчанској законодавној и извршној власти.

Вијенце и цвијеће положили су чланови породица погинулих, представници удружења која окупљају борачку популацију, ратне војне инвалиде, нестале и заробљене, као и чланови руководстава српских политичких партија у Брчком.

Извор: СРНА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: