fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Дубоке су српско-јеврејске везе

Марко Ђурић и амбасадорка Израела Алона Фишер Кам на панелу у Новом Саду

Фото Танјуг / Ј. Пап
Фото Танјуг / Ј. Пап

Амбасадорка Израела у Србији, Алона Фишер Кам, истакла је данас на Трибини „Срби и Јевреји – увезане судбине“ у Културном центру Нови Сад, да је другачије тумачење Холокауста опасно и да у државама региона има много више манифестација антисемитизма него што је то случај у Србији.

Говорећи о везама српског и јеврејског народа, амбасадорка је, поред заједничког страдања у Другом светском рату, нагласила и да је Србија међу првима признала право Јевреја на своју државу подржавши Балфурову декларацију пре једног века, као и да су неки од оснивача модерног Израела пореклом са простора Србије.

Учествујући у овој панел – дискусији,коју је организовао Центар за друштвену стабилност, директор канцеларије за КиМ Марко Ђурић је на питање модератора Предрага Рајића – да ли су Косово и Метохија за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје, рекао да је апсолутна паралела то што за српски народ простор Старе Србије представља такође део колективног сећања и кохезиони је фактор за све Србе ма где да живе.

Ђурић се амбасадорки Фишер Кам захвалио због подршке те земље у борби Србије за очување Косова и Метохије, нагласивши да се приликом званичних посета председника Србије, Александра Вучића и државне делегације тој земљи уверио да су односи на највишем политичком нивоу одлични.

Историчар Немања Старовић подсетио је на неколико значајних људи из редова Јеврејског народа који су битно допринели развоју српске културе, науке и образовања.Међу њима су Геца Кон,доајен књижарства и издаваштва ,књижевници Станислав Винавер, Данило Киш и Давид Албахари.Такође, године 1924.стадион ФК „Војводина“ у Новом Саду изграђен је заједничким средствима и снагама српске и јеврејске заједнице.

ЈАЧАЊЕ ВЕЗА

Непосредно пред почетак трибине о српско-јеврејским односима , амбасадорка Алона Фишер Кам разговарала је са директором КЦНС Бојаном Панаотовићем.Истакнут је значај традиционалног пријатељства два народа и његово продубљивање кроз културне везе.

Аутор: Ј.С.

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: