fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Државници се обавезали на одржавање сјећања на холокауст

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna2.jpgПоводом обиљежавања Међународног дана сjећања 27. jануара, коjи jе приjе шест година установила Генерална скупштина УН, француски предсjедник Никола Саркози нагласио jе да jе Париз одлучан у намjери да очува сjећање на холокауст.

„Француска jе одлучна да испуни дужност очувања сjећања на холокауст и да га пренесе на нове генерациjе у Францускоj и широм свиjета. Док су свjедоци холокауста, већином преминули, међународна заjедница има дужност да очува живим сjећање тако да човjечанство више никада не доживи сличну трагедиjу“, наводи у свом саопштењу, француски предсjедник.

У саопштењу се додаjе да jе дужност одржавања сjећања на холокауст колективна одговорност и да се мораjу одбацити сви облици тривиjализациjе.

Француски предсjедник истакао jе да се сjећањем на холокауст, подсjећа на варварство на коjе jе човjек способан, али исто тако и на чинове отпора и солидарности између људи суочених са истребљењем.

Британски премиjер Деjвид Камерон и његов замjеник Ник Клег потписали су у Представничком дому парламента „Књигу посвећености сjећању на холокауст“ у коjоj се потписници обавезуjу да ће се своjом посвећеношћу супротставити свим врстама предрасуда.

Камерон и Клег своjе ставили су потписе током посjете Даунинг стриту оснивача и предсjедника Јевреjског савjета Комонвелта лорда Џеjнера и jедног од преживjелих холокауста Бена Хелфгота.

Лидер британске Лабуристичке странке и опозициjе Ед Милибанд, коjи jе и раниjе у jавности говорио о бjекству родитеља од нациста, такође се уписао у књигу, истичући да се мора одржати сjећање на холокауст jер то jе подсjећање на ужасан геноцид почињен против Јевреjа и да jе то дужност према убиjенима.

Њемачки магазин „Штерн“ обjавио jе недавно извjештаj у коjем се наводи да jедан од пет младих Ниjемаца нема поjма о томе да jе Аушвиц био нацистички логор смрти.

Према резултатима анкете, иако jе 90 одсто испитаних знало шта jе био Аушвиц, таj назив, буквално ништа ниjе значио за 21 одсто младих животне доби између 18 и 29 година. Резултати су показали да скоро трећина од 1 002 испитана ниjе знао да се Аушвиц налази у данашњоj Пољскоj.

Нацисти су отворили Аушвиц након инвазиjе на Пољску 1939. године што jе и био непосредна повод за избиjање Другог свjетског рата. У логор су прво довођени Пољаци и политички затвореници.

Почетком примjене плана о „Коначном рjешењу“ нацисти су изградили и Биркенау. Ниjемци су, потом, транспортовали људе у сточним вагонима из свих диjелова Европе и усмртили су наjмање 1,1 милиона људи у гасним коморама или на неки други варварски начин.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: