Национални архив Велике Британије објавио је документ који открива разлику у ставовима САД и Велике Британије о сукобима у БиХ, те да су британски званичници 1993. године упозоравали да ће тензије између Велике Британије и САД због БиХ нарушити односе тадашњег британског премијера Џона Мејџора и америчког предсједника Била Клинтона.
Документи, који су објављени у складу са правилом о објављивања након 25 година, показују неслагање САД и Велике Британије у вези са одговором на сукобе у БиХ у периоду од 1992. до 1995. године.
„Фајнаншел тајмс“ пише да се у документу наводи да је Лондон, као и већина европских земаља, подржавао одржавање ембарга на оружје за све учеснике рата, укључујући тада међународно признате муслиманске власти у БиХ, док је Вашингтон био за укидање ембарга, надајући се да ће се Армија БиХ тако супротставити Војсци Републике Српске.
Вашингтон је тада тврдио да српска војска има приступ тешком наоружању и да га добија од Савезне Републике Југославије.
САД су хтјеле и да изврше ваздушне нападе против Војске Републике Српске, како би помогле муслиманској војсци, чему су се оштро успротивиле власти европских земаља, наводи се у једном од докумената.
Документи такође показују да је отпор војној акцији барем дијелом иницирао лично Мејџор.
Међутим, политика САД је на крају превладала и у септембру 1995. године извршени су ваздушни удари против српске војске, што је омогућило брз напредак Армије БиХ, подсјећа „Фајнаншел тајмс“.
Документ показује да су британски званичници били једнако забринути због ефекта неслагања у трансатлантским односима у вези са БиХ и другим дијеловима бивше Југославије.
Међу објављеним документима налази се и биљешка приватног секретара британског премијера Родерика Лина упућена Мејџору, у којој се наводи да су се медији обје земље ослањали на разлике у мишљењу о политици у будућности.
„Фајнаншел тајмс“ истиче да су се обје стране осјећале једнако оштећеним критикама и саопштењима са друге стране, у процесу који би, како је Лин тада навео, могао да постане „зачарани круг“, у којем би се политичке разлике прошириле као резултат извјештавања медија.
Он је написао да као главни приоритет треба осигурати да „битке у медијима не наруше лични однос са предсједником Клинтоном“.
Биљешка је написана истог дана у мају 1993. године када се Лин састао са амбасадором САД у Лондону Рејмондом Сајцом и током састанка изразио дубоко разочарење Велике Британије.
Лин је тада рекао да Мејџор сматра да није од помоћи то што Лондон мора да се бави наговјештајима из Вашингтона о томе како „Британци спречавају Американце да учине праву ствар у Југославији“.
Извор: СРНА