fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Документа: Хрватској потребан нијансиран став према прошлости

Загреб – Документа – Центар за суочавање с прошлошћу упутила је позив председницима кључних политичких странака да се као будуће вође парламентарне већине или опозиције заложе за нијансиран став према прошлости. 

Документа - Центар за суочавање с прошлошћу
Документа – Центар за суочавање с прошлошћу

„Тражимо да осуде сваковрсни историјски ревизионизам и у новом буџету предвиде улагање у свеобухватна истраживања, образовање за суочавање с прошлошћу као и признавање патње свих страдалих“, наводи се у саопштењу достављеном Тањугу.

Ова НВО пита да ли ће млади памтити убијене у усташким логорима Јасеновац, Јадовно, Слана и Метајна као и друге злочине фашиста, нациста и њихових сарадника почињене у геноциду над Јеврејима, Србима и Ромима те окрутне обрачуне с противницима и становништвом које их је подржавало, кад многа места страдања из Другог светског рата нису обележена, а звезда под којом су се против злочиначког режима борили партизани (не само у Југославији) се демонизује.

Питају такође како ће се нове генерације сећати ликвидација заробљених припадника домобрана, усташа, четника, бјелогардијаца и других колаборационистичких снага нацистичког и фашистичког режима, као и чланова њихових породица, те бројних цивила у Тезном и на другим местима страдања у Словенији и Хрватској, као и недопустивог поступање с преживелим учесницима „маршева смрти“ када та страдања многи у јавности и даље негирају.

„Хоћемо ли сви ми ускоро имати прилику да с пијететом асправљамо о судбини логораша Голог отока на месту које је тек недавно добило статус заштићеног културног добра а још увек нема музеја или инфо центра“, питају из Документе.

Питају и шта можемо научити од других земаља које имају десетине специјализованих музеја посвећених жртвама холокауста, антифашистичком отпору и судбини политичких затвореника те хрватским добрим праксама?

„За сада смо у свету познатији по недопустивим дилемама дела политичара и институција у вези прогона усташког поздрава „За дом спремни“ као и марширању црнокошуљаша и одобравању њихових симпатизера него по добрим музејима, фестивалима и квалитетној едукацији за изградњу мира“, наводе из Документе.

Председници странака парламентарне већине ће одлучити хоће ли мандат нове владе обележити више нових музеја попут меморијалног центра „Липа памти“ или нова именовања месних заједница, улица и молова именом потписника расних закона Миле Будака, откривања споменика терористима…, констатује се у саопштењу.

Извор: Банија Онлине

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: