fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ЂОКИЋ: СРБИ ДОПРИНИЈЕЛИ БОРБИ ПРОТИВ ФАШИЗМА

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2014/petar-djokic.jpg

БАЊАЛУКА, 8. МАЈА /СРНА/ – Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић изjавио jе да српски народ носи сjећање на огромну жртву поднесену у борби за праведениjе друштво, али приjе свега у борби против фашизма. Ђокић jе рекао да jе период од 1991. до 1995. године на прострима бивше Југославиjе био вриjеме у коjем су се настоjали потиснути мотиви и сjећање на антифашистичку борбу, али да Република Српска има храбрости да 9. маj слави као републички празник. 

„Оваj скуп jе од великог значаjа, jер се колективно сjећање може чувати преношењем из генерациjе у генерациjу, а то се може наjбоље учинити уз помоћ академске заjеднице“, поручио jе Ђокић на научноj трибини, коjа jе на Факултету политичких наука /ФПН/ Универзитета у Бањалуци одржана поводом Дана побjеде над фашизмом.

Историчар Никола Поповић рекао jе да jе Други свjетски рат, као и Први, био борба за доминациjу и указао да таквих настоjања има и данас.

„То показуjу и данашњи догађаjи у Украjини. С тим у вези, jедан од основних циљева jе утиснути у колективну свиjест младих људи значаj антифашизма, као и допринос српског народа тоj борби“, рекао jе Поповић, коjи jе и дописни члан Српске академиjе наука и уметности.

Предсjедник Униjе студената Републике Српске Предраг Говедарица рекао jе да jе циљ обиљежавања Дана побjеде да се студентима укаже на значаj ослобођења човjечанства од фашистичког режима.

„Дан побjеде над фашизмом уjедно jе и дан побjеде знања, али и наставак развоjа образовног сустема, студентских права и слобода“, рекао jе Говедарица.

Он jе пренио жељу Униjе студената да се пригодним програмом на оваj дан скрене пажња на значаj борбе против фашизма, као и да се код студената развиjаjу вриjедности поштовања и његовања антифашистичке традициjе.

Говедарица jе наjавио да ће делагациjа Униjе студената сутра положити виjенце на значаjна спомен-обиљежjа из Другог свjетског рата, од Требиња, Сутjеске, до Бањалуке и Козаре.

На трибини jе учествовао и шеф Представништва Републике Српске у Израелу
Арие Ливне, директор Балканолошког института САНУ Душан Батаковић, те професор бањалучког универзитета Горан Латиновић.

Трибини су присуствовали броjни студенти и професори бањалучког универзитета, представници културног и jавног живота, те представници Министарства породице, омладине и спорта.

 

Извор:https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: