Хрватска jавност, а нарочито десне странке, веома су незадовољни чињеницом да Ватикан формира заjедничку радну гупу у коjоj би представници Католичке и Српске православне цркве (СПЦ) размотрили аргументе за и против проглашења Алоjзиjа Стjепинца за свеца.“Ово jе изашло из теолошких оквира и постало прворазредно политичко питање коjе не може остати без одговора“, тврди предсjедник Демократског савеза националне обнове (ДЕСНО) Анте Ђапић.
Некадашњи лидер Хрватске странке права из њеног неоусташког периода поручуjе да jе његова странка покренула акциjу „Степинац – светац одмах“ jер сматра да нема разлога за одгађање проглашења кардинала Алоjзиjа Степинца светим.
Он тврди да треба вршити „озбиљан притисак да Ватикан укине одлуку о стварању мjешовите групе између хрватске Католичке цркве и Српске православне цркве, коjе би требало рашчистити неке наводно спорне ситуациjе у вези са кардиналом Степинцем“.
„Недопустиво jе да се пита за било какво мишљење неко други, а камоли СПЦ, коjа jе била jедан од главних креатора великосрпског програма“, наводи Ђапић.
Многи десни портали у Хрватскоj замjераjу Ватикану и папи Фрањи да су благонаклони према Србима и СПЦ.
Процес беатификациjе кардинала Алоjзиjа Степинца завршен jе приjе четири године, па jе неколико пута обjављиван чак и датум када jе требало да буде проглашен светим.
Онда jе услиjедила кореспонденциjа папе Фрање са Његовом светошћу патриjархом српским Иринеjом.
Спорне ствари у вези са Степинцом односе се на период Независне Државе Хрватске (НДХ) и злочине коjе jе починио усташки режим.
Такође, СПЦ не криjе забринутост што се у Хрватскоj и данас не само толеришу него и покушаваjу заговарати, па и рехабилитовати, вриjедности из времена усташког НДХ режима.
Пошто ће Радноj групи бити потребно доста времена, то значи да ће се за неколико година одгодити проглашење кардинала Степинца светим.
У писму коjе jе краjем прошле године патриjарх Иринеj упутио папи Фрањи, како наводе медиjи, посебно jе упозорено на улогу кардинала Степинца у покрштавању православаца након формирања НДХ и доласка Анте Павелића и усташа на власт.
Кардинал Степинац био jе воjни викар НДХ, а потом на челу Комисиjе за покрштавање, што му у СПЦ наjвише замjераjу.
Покрштавањем су спашени животи многих Срба, али, ипак, риjеч jе о мањем броjу у односу на онаj колико их jе убиjено и присилно исељено.
Према подацима коjе jе Српско народно виjеће прикупило у загребачкоj надбискупиjи, 1941. године jе око 41.000 Срба подниjело молбу за покрштавање, 1942. око 21.000, а након тога jе годишње стизало између 500 и 600 молби.
Укупно jе у прве двиjе године НДХ око 65.000 Срба подниjело молбу за покрштавање. Упозорава се да тим броjкама ваља додати jош око 18.000 Срба чиjе се молбе за покрштавање налазе у Државном архиву, као и око 4.500 молби из Градског архива.
Како наводе хрватски портали, српска страна тврди да jе из НДХ присилно исељено око 120.000 Срба, те да их jе, према подацима „Америчког музеjа холокауста“ у Вашингтону, у НДХ страдало око 300.000, а према подацима историчара Владимира Жерjавића – 217.000.
Везане виjести:
Може ли СПЦ да спречи да Степинац постане светац – Jadovno …
Патриjарх Иринеj: Папа ми jе рекао да ниjе хвалио Степинца
Владимир Умељић: „Свети“ Алоjзиjе Степинац и Срби
Шта СПЦ мисли о светости Степинца
Право лице „блаженог“ надбискупа: Степинац моли папу да спасе НДХ!