arrow up

Podijelite vijest:

Derventa: Osveštan spomen kompleks Čardak

Cardak-spomen-kompleks.jpg

Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije osveštao je danas u Derventi Spomen-kompleks “Čardak”, koji je izgrađen kao znak sjećanja na ubistvo 41 Srbina iz ovog naselja 1992. godine.

“Ovaj zločin počinili su oni koji za sebe kažu da nam je jedan Bog. Nisu pošteđena ni djeca, ni žene”, rekao je vladika Vasilije nakon osveštanja Spomen-kompleksa i dodao da je ljudski praštati, ali da ne treba zaboraviti.

Osveštanju Spomen-kompleksa prisustvovao je i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Pantelija Ćurguz.

Na Vaskrs, 26. aprila 1992. godine, pripadnici regularne vojske Hrvatske i paravojnih hrvatsko-muslimanskih jedinica iz BiH, u naselju Čardak, na kućnim pragovima ubili su 36 Srba. Ostalo stanovništvo je odvedeno u logore u kojima je ubijeno još pet Srba iz naselja Čardak.

Spomen-kompleks, u čijem sastavu treba da budu spomen-ploče, spomenik i spomen-crkva, izgrađen je na mjestu masovne grobnice u koju su bila bačena tijela 19 Srba iz naselja Čardak. Njihova tijela ekshumirana su u decembru 1992. godine.

U prvoj fazi izgradnje Spomen-kompleksa završeni su svi radovi osim spomen-crkve, koja će biti izgrađena u narednom periodu.

Za izgradnju ovog kompleksa obezbijeđeno je 130.000 KM u budžetu opštine Derventa, a za podizanje crkve i dovršetak radova potrebno je još oko 30.000 KM, kažu u lokalnoj upravi u Derventi.

Izvor: frontal

NAJNOVIJE VIJESTI

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Жepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Gojko Lovrić

Rođen 1934. godine u selu Klekovci, Bosanska Dubica, profesor Svjedoči: Ovu istinitu i

Svetozar Rubin

Rođen 20. jula 1940. godine u selu Gornja Omarska, Prijedor Svjedoči: Moj otac

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​