fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас 19 година од погибије радника РТС-а у НАТО бомбардовању

Данас се навршава 19 година од НАТО бомбардовања зграде Радио-телевизије Србије /РТС/, када је погинуло 16 раднике те телевизије, што је био први случај да је медијска кућа проглашена за легитимни војни циљ.

Бомбардовање зграде РТС-а
Бомбардовање зграде РТС-а

У ноћи 23. априла 1999. године у 2.06 часова у агресији на Србију, НАTО је извршио напад на зграду РТС у центру Београда.

Међународна организација за људска права „Хјуман рајтс воч“ је 2000. године саопштила да није било никаквог оправдања за бомбардовање зграде телевизије.

Удружење новинара Србије /УНС/ и Синдикат новинара Србије позвали су новинарске асоцијације и синдикате из држава чланица НАTО-а да затраже у својим земљама независне истраге тог ратног злочина.

Челници НАTО-а тврдили су да је напад био оправдан, а специјална комисија Хашког трибунала, која је испитивала и случај бомбардовања РTС-а, није предложила Tужилаштву да покрене кривични поступак.

Бивши директор РTС-а Драгољуб Милановић је у Београду 2002. године осуђен на 10 година затвора, због тога што није поштовао наређење тадашње савезне владе и није људе и технику измјестио из објеката РTС у Абердаревој и у Хиландарској улици.

Милановићу је казна истекла 1. септембра 2012. године.

Мандат владине комисије за разматрање чињеница до којих се дошло у истрагама које су вођене поводом убистава новинара Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића проширен је и на случај убиства медијских радника РТС у бомбардовању 1999. године.

Ваздушни напади НАTО снага на Србију, односно тадашњу СРЈ, почели су 24. марта 1999. године и у њима је у 78 дана убијено најмање 2.500, а рањено и повријеђено више од 12.500 људи.

У знак сјећања на погинуле, у београдском Tашмајданском парку, код зграде РTС-а, подигнут је споменик „Зашто?“, којим породице и пријатељи страдалих постављају питање зашто су они погинули.

У прољеће сваке године у знак успомене на погинуле медијске раднике РTС-а одржава се меморијални турнир у малом фудбалу под називом „Играјмо за 16“.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Сјећање на жртве бомбардовања РТС-а | Јадовно 1941.

Сјећање на страдале раднике РТС-а | Јадовно 1941.

„Срби, извините. Волим вас“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: