Данас ће бити обиљежено 14 година од злочина коjи су албански терористи починили у селу Ливадице код Подуjева у коме jе погинуло 11 Срба, а четрдесетак jе задобило теже и лакше повреде.
Наjављено jе да ће на мjесту злочина преживjели положити цвиjеће, а парастос ће бити служен у цркви у Лапљем Селу.
У терористичком нападу на аутобус „Ниш експреса“ погинули су возач аутобуса Ненад Стоjановић (1943) из Ниша, кондуктер Милинко Краговић (1943), Лазар Миликић (1936) из Липљана, Драган Вукотић (1954) из Косова Поља избjеглица у Нишу, Небоjша Цокић (1974) из Витине, његова суруга и син Сњежана (1975) и Данило (1999), Мирjана Драговић (1981) из Лапљег Села, Сунчица Пеjчић (1972) из Приштине привремено расељена у Нишу, Тихомир Стоjковић (1969) из Косовске Каменице и Јасмина Токић (1948) из Приштине коjа jе касниjе подлегла задобиjеним повредама.
Терористички напад изведен jе тако што су терористи испод моста поставили, како jе тада Унмик полициjа саопштила, наjмање 10 килограма пластичног експлозива.
Експлозивна направа активирана jе из оближње албанске куће, а до данас нису пронађени ни починиоци, ни наручиоци овог злочина.
Унмик полициjа jе, три мjесеца након злочина, привела косовског Албанца Фљорима Еjупиjа, али jе он успио да побjегне из воjног затвора у америчкоj бази „Бондстил“ код Урошевца.
Еjупи jе поново ухапшен у jуну 2004. године у Тирани, а неколико дана касниjе предат jе Унмик полициjи.
Њему и jош двоjици Албанаца са коjима jе ухапшен у Албаниjи, оптуженим и за отмице, убиство jедног међународног полицаjца и рањавање два припадника локалне полициjе, ниjе суђено.
Предмет jе био повjерен међународним тужиоцима, али поступак ниjе покренут, уз образложење да ниjе било довољно доказа, а Еjупи jе проглашен неурачунљивом особом.
Жртве терористичког напада у селу Ливадице били су Срби коjи су аутобусом кренули у Грачаницу на Задушнице.
Један од преживjелих путника, Србољуб Стаменковић из села Бостане код Новог Брда, рекао jе Срни да jе оклопни транспортер Кфора коjи jе спроводио колону од шест аутобуса, прешао преко места гдjе jе мина била постављена и да се експлозиjа догодила одмах послиjе његовог преласка.
Британски воjници су поред пута нашли жицу дугачку око 600 метара коjом jе активирана направа.
Украjински воjници Кфора су истог дана демонтирали шест сличних експлозивних направа са даљинским управљачем на путевима коjи воде ка Штрпцу, наjудаљениjоj српскоj енклави.
Напад на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама, уз злочин у Старом Грацку у коме jе убиjено 14 жетелаца и злочин над српском дjецом у Гораждевцу, jедан jе од неистражених злочина над Србима почињених у присуству међународних снага.
ПОРАЖАВАЈУЋЕ НЕОТКРИВАЊЕ КРИВАЦА ЗА ЗЛОЧИН У ЛИВАДИЦАМА
АРАСТОС ЗА ПОГИНУЛЕ СРБЕ У ЛИВАДИЦАМА – Jadovno 1941.
ЈАЊА ГАЋЕША: НЕ СМЕМО ЗАБОРАВИТИ … – Jadovno 1941.