У седишту Уједињених нација у четвртак увече отворена изложба о злоделима у Јасеновцу
Не смемо дозволити насилно нити перфидно мењање погледа на прошлост и историјске чињенице, јер се тиме релативизују и негирају геноцидне и злочиначке политике према целим народима у прошлости. Уколико не негујемо културу сећања и нисмо на опрезу, ризикујемо да нам се понови трагична судбина из прошлости. Логор Јасеновац мора остати као један од најзначајнијих симбола Другог светског рата, страдања Срба, Јевреја, Рома, антифашиста Хрвата и других нација, симбол масовног и суровог убијања.
Ову поруку пренео је у четвртак увече први потпредседник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић, који је у седишту УН отворио изложбу „Јасеновац – право на незаборав“.
У дирљивом амбијенту, у срцу дома народа, где су свака кулиса, витрина, слика и црни алат џелата сведочили о страдању Срба, Јевреја и Рома у једном од најстрашнијих логора на тлу Европе, Дачић је оценио да циљ ове изложбе није само да упозна међународну јавност са једним мало познатим поглављем Другог светског рата.
– Она треба и да упозори на опасности од оживљавања идеологије и политичке праксе које су довеле до таквих страхота. Део таквих настојања су и ненаучне реинтерпретације догађаја и процеса из периода Другог светског рата које постају део јавног говора и оправдавају злочине. Наша дужност је да се против тога боримо, јер заборав злочина је нови злочин и позив да се он понови – упозорио је он.
Како је Дачић истакао, и ако не говоримо о броју жртава, Јасеновац је можда и први у Европи по бестијалности убијања.
У нацистичким логорима су људи убијани бирократски и индустријски, а усташе су убијале својим рукама и страсно.
Тај емотивни и неорганизовани приступ је један од разлога што нису успели да до краја остваре свој циљ истребљења Срба у својој држави
На Истриверу су се први пут у минуклих седам деценија чула и сведочења преживелих логораша, које је усташка идеологија као децу заточила, затирући им породице.
– Усташтво је расизам и нацизам. Свако умањење броја жртава увреда је за мртве – на ивици суза је говорила Јелена Радојчић Бухач (84), којој је у Јасеновцу страдало 89 даљих и ближих рођака.
Порука Јелене и још четворо њених сапатника који су своје горке судбине представили у палати УН је јасна: Још смо живи. Сећамо се. Стоп рехабилитацији усташтва!
Иначе, Хрватска је у четвртак оптужила Србију да изложбом „манипулише и пласира лажне податке“.
Аутор: М. БАБОВИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Срамна реакција Хрватске поводом изложбе о Јасеновцу: То су лажни подаци!
One Response
Zahvalan sam svim akterima ove izlozbe na realnim, dokumentovanim prikazima. Ovakve stvari se nesmeju zaboraviti treba ih se postsecati uvek, moliti za pokoj dusa stradalih. A moiti Boga da pravedno kazni izvrsioce nedela i zlocina njih njihove zastitnike i sledbenike!