ПЕЋ,/СРНА/ – Владика рашко-призренски Теодосиjе и епископ липљански Јован служили су Свету архиjереjску литургиjу у цркви Светог Јована Крститеља у Пећи, у коjоj су се jуче први пут након 13 година огласила звона.[nbsp]Црква Светог Јована Крститеља звана Митрополиjа, коjа се налази недалеко од Пећке патриjаршиjе, први пут jе освештана приjе 30 година, а запаљена jе и порушена у мартовском погрому 2004. године.
ПЕЋ,/СРНА/ – Владика рашко-призренски Теодосиjе и епископ липљански Јован служили су Свету архиjереjску литургиjу у цркви Светог Јована Крститеља у Пећи, у коjоj су се jуче први пут након 13 година огласила звона.
Црква Светог Јована Крститеља звана Митрополиjа, коjа се налази недалеко од Пећке патриjаршиjе, први пут jе освештана приjе 30 година, а запаљена jе и порушена у мартовском погрому 2004. године.
Владика Јован поручио jе да данашњом литургиjом, духовним препородом и повратком црквеног живота у оваj храм у Пећи започиње и препород српског народа.
„И као што jе ова света српска земља васкрсла на крви и моштима наших светаца, тако jе и црква Светог Јована Крститеља васкрсла после страдања православног народа у протеклих 13 година не само у Пећи, већ на читавом Косову и Метохиjи“, рекао jе владика Јован, обраћаjући се вjерницима након литургиjу.
Владика Теодосиjе истакао jе да ово свето мjесто „ниjе могло остати у трњу“ и да се препород догодио захваљуjући броjним донаторима и приjатељима коjи су помогли да светиње порушене у мартовском погрому – храм Светог Николаjа у Приштини, Светих Архангела и Светог Ђорђа у Призрену и jош много других – буду обновљене и у њима започет црквени живот.
„Веруjем и молимо се Богу да ће се наш народ вратити у Пећ у коме jе до 1999. године живело 15.000 православаца, а данас њих петнаестак, међу коjима и троjе деце пароха и ђакона коjи су се вратили у Митрополиjу и коjи ће од наредне недеље започети редовно богослужење“, рекао jе владика Теодосиjе.
Светоj архиjереjскоj литургиjи присуствовало jе више десетина Срба из околине Пећи, коjе jе, као и литургиjу, обезбjеђивала Косовска полициjска служба.
Литургиjи jе присуствовао и новоименовани командант КФОР-а Волкер Халбауер, коjи jе рекао новинарима да на Косову има мjеста за све, али да jе потребан политички диjалог за рjешење броjних спорних питања.
„На нама воjницима jе да обезбиjедимо пуну слободу и сигурност свих грађана. То jе наш задатак и у томе ћемо истраjати“, рекао jе Халбауер.
Халбауер jе додао да се рjешење за сjевер Косова може наћи само путем диjалога, а никако насиљем.
„Што се тиче воjних планова за сjевер Косова они постоjе, али ниjе на мени да их детаљно излажем“, рекао jе Халбауер.
Везане виjести: