fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Богородица Љевишка није обновљена ни после 15 година од погрома

Саборна црква Богородица Љевишка у Призрену, вршњакиња париске катедрале Нотр Дам, један од најлепших и највреднијих споменика српске средњовековне уметности и културе, запаљена током мартовског погрома на Косову и Метохији, ни после 15 година није обновљена, иако је под заштитом Унеска.

(Фото Танјуг) Богородица Љевишка је 2006. године уписана на Унескову листу светске културне баштине
(Фото Танјуг) Богородица Љевишка је 2006. године уписана на Унескову листу светске културне баштине

Некада главна црква у Призрену, с највећим живописом међу српским црквама и манастирима, Богородица Љевишка је у погрому 2004. године тешко оштећена, заједно с још 35 православних цркава и храмова, а ватрена стихија у призренском храму прогутала је олтар, живопис међу којима су најстарије фреске из треће деценије 13. века, псалтире…

Њена унутрашњост и фреске од непроцењиве уметничке вредности и лепоте данас су само делимично очишћене од гарежи.

(Фото Танјуг)
(Фото Танјуг)

Међу очишћеним фрескама су „Исус Призренац”, која представља заштитника тог града на Бистрици, као и „Богородица Љевишка” по којој је храм добио име, а која је јединствена по томе што приказује Исуса Хранитеља у крилу Богородице, који из кошарице захвата жито и дели га народу.

Санацију и парцијално чишћење живописа, који је био у потпуности црн пошто је храм запаљен, радио је Републички завод за заштиту споменика културе.

Како је за Танјуг рекла директорка те институције Мирјана Андрић, у првој фази са стручњацима Завода радиле су и италијанске колеге, а новац за обнову обезбеђен је преко Унеска.

Андрићева је додала да се за наставак радова на обнови очекују нова средства како би се обавило комплетно чишћење живописа.

„Обављен је део посла, сликарских и конзерваторских радова”, казала је директорка.

Богородицу Љевишку темељно је обновио краљ Милутин уз помоћ призренских епископа Дамјана и Саве између 1306. и 1309. године.

Тада је, архитекта, протомајстор Никола, подигао храм са пет купола којем је додата припрата са спратом, а над њим и звоник који стреми високо изнад кућа Призрена и наглашава духовни центар у граду.

(Фото Танјуг)
(Фото Танјуг)

По паду Србије под Турке, Богородица Љевишка је једно време била и даље хришћанска богомоља, о чему сведочи запис непознатог ученог муслимана који је на арапском језику урезао стих: „Зеница ока мога теби је гнездо”.

Пре 1756. године претворена је у џамију и добила назив Џума-џамија, а за време турске власти, фреске су изубијане чекићем, покривене слојем малтера и прекречене.

Тек 1912. године, после ослобођења Призрена, храм је поново постао хришћански, а фреске су откривене између 1950. и 1952. године, да би поново почетком 21. века претрпеле велика оштећења и поред присуства међународних снага (Кфора).

Богородица Љевишка је 2006. године уписана на Унескову листу светске културне баштине, а у том храму прво и једино венчање од 1999. обављено је 2016. године.

Богослужења у Богородичином храму у Призрену последњих година, од када је обновљена и Богословија у том граду, служе се за празнике посвећене мајци Исуса Христа, а све остале дане њена врата су затворена, а зидови заштићени жицом.

Извор: ПОЛИТИКА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: