fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

СЛУЖЕН ПАРАСТОС ЗА СТРАДАЛЕ СРБЕ ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ

Парастос у цркви Св. Марка у Београду

Парастос у цркви Св. Марка у Београду

Служењем парастоса у цркви Светог Марка у Београду обиљежено jе 20 година од страдања Срба и њиховог протjеривања из Западне Славониjе у операциjи хрватске воjске и полициjе „Бљесак“, за коjу jош нико ниjе одговарао нити jе процесуиран пред домаћим или међународним судовима.

Парастосу, коjи су служили свештеници цркве Светог Марка, присуствовали су представници избjегличких удружења, преживjели Срби и потомци српских жртава у акциjи „Бљесак“ током коjе jе за два дана убиjено више од 280, а протjерано 15.000 Срба.

Предсjедник Асоциjациjе избjегличких и других удружња Срба из Хрватске Милоjко Будимир, коjи jе присуствовао парастосу, рекао jе новинарима да се готово мало шта промиjенило посљедњих година и да jе из Западне Славониjе током ове акциjе прогнано готово сво становништво, око 300 људи погинуло, а да готово нико ниjе процесуиран за те злочине ни пред међународним нити пред домаћим судовима.

Он jе подсjетио да ни Међународни суд правде у Хагу нити Хашки трибунал нису уважили чињенице, ни изрекли било какву пресуду, нагласивши да су они коjи су починили злочине над Србима ослобођени, што их на неки начин амнестира и они и даље настављаjу да славе прогон jедног већег диjела српског становништва коjе jе живjело на тим просторима.

„Ми изнова апелуjемо, ако желимо да дође до суживота, да се ти проблеми мораjу риjешити“, навео jе Будимир.

Он jе истакао да Хрватска коначно мора да схвати да jе над Србима учињен, ако не геноцид, а оно злочин, jер су Срби нестали са тих простора, те да починиоци коначно одговараjу и да се створе неки нови услови да би прогнани Срби могли да се врате.

„Не може се говорити о повратку, jер чини се да Хрватска чини све да до повратка не дође, а ми смо очекивали, након чланства Хрватске у ЕУ, да ће Загреб коначно испоштовати преузете међународне обавезе. Без обзира што се власти и предсjедници у Хрватскоj миjењаjу, однос према Србима се свих ових година ниjе промиjенио“, нагласио jе Будимир.

Мирjана Груjић из Дарувара, коjа jе преживjела акциjу „Бљесак“, рекла jе да jе било страшно, да се задесила у Окучанима, да jе напад кренуо уjутро у 5.00 часова и да су људи бjежали само да би спасили живу главу.

„Већ jе било рањених на путу од Окучана према Градишки, хрватски тенкови су пролазили… Многи су из моjе породице и другова остали и нису преживjели, а ми се и дан данас боримо да их пронађемо“, напомиње Груjићева.

Парастос jе организовало Удружење породица несталих и погинулих лица „Суза“, а послиjе парастоса у ташмаjданском парку, поред цркве Светог Марка, положени су виjенци на спомен-плочу страдалим Србима у ратовима на простору бивше Југославиjе.

У акциjи „Бљесак“ на Западну Славониjу 1. и 2. маjа 1995. године хрватске снаге убиле су 283 Срба, међу коjима 55 жена и 11 дjеце, а протjерано jе више од 15.000 становника.

Према подацима удружења „Суза“, jош има око 475 неидентификованих српских жртава.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

НЕМА СУШТИНСКОГ ПОВРАТКА СРБА У ЗАПАДНУ СЛАВОНИЈУ

СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊЕ 20 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ

СУТРА ДВАДЕСЕТ ГОДИНА БЕЗ КАЗНЕ ЗА УБИЈЕНЕ СРБЕ У „БЉЕСКУ“

Бљесак – Јадовно 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: