fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

“Бежите из ЕУ, стижу Срби” Заговорници Брегзита плаше Британце прљавом кампањом

Пени Мордонт Фото: Profimedia
Пени Мордонт Фото: Profimedia

Заговорници изласка Велике Британије из ЕУ у кампањи своје сународнике плаше чињеницом да ће се једног дана у Унији наћи и – Србија.

На мање од месец дана до референдума, покрет „Воте леаве“, чији је члан и бивши градоначелник Лондона Борис Џонсон, направио је пропагандне плакате који се увелико деле по друштвеним мрежама, а на њима се Србија и остале балканске земље које чекају на пријем у ЕУ представљају као нека врста бабарога. На постеру је девојка која се забринуто држи за главу, не верујући ко све жели да уђе у ЕУ, а поред слике стоји текст: „Албанија, Македонија, Црна Гора, Србија и Турска се придружују ЕУ. Озбиљно?“.

Ароганција и шовинизам су благе речи за овакву врсту прљаве кампање, која је дошла на крилима претходне изјаве британске министарке оружаних снага Пени Мордонт, која је људе с Балкана индиректно назвала сиромашним криминалцима, бандитима и терористима. Иако се премијер Дејвид Камерон оградио од таквих изјава, оне су оставиле и те какав утисак на британско гласачко тело, с обзиром на то да према последњим анкетама већина заговара напуштање Европске уније.

Милош Дамњановић, политички аналитичар који је докторирао на Оксфорду и дуго живео у Енглеској, каже за „Блиц“ да такве поруке служе као јефтини популизам.

Милош Дамњановић
Милош Дамњановић

– У питању је врста ниског популизма која игра на британско осећање супериорности у односу на неке друге земље о којима просечни Британци знају врло мало. Међутим, велика иронија лежи у томе да су Британци традиционално међу највећим заговорницима проширења ЕУ и обухватања што већег броја чланица, поготово Турске. Калкулација британског министарства спољних послова је увек била да ће ширењем, разводњавањем ЕУ на што већи број земаља успети да спрече формирање дубоко интегрисане, федерализоване ЕУ и да ће на тај начин она остати само лабав савез националних држава – каже Дамњановић, који се тренутно налази у Лондону.

Стварање супердржаве попут ЕУ заговарали су и Хитлер и Наполеон, а знамо како се то завршило

Борис Џонсон

Џејмс Кер-Линдзи, професор на престижној Лондонској школи економије и стручњак за балканске односе, за „Блиц“ каже да балканофобија није толико јака у Британији, већ да је Балкан заправо жртва тога што је имиграција постала једно од горућих питања у тој земљи последњих година.

Кер-Линдзи: "Џонсон ради оно што је најбоље за њега самог" Фото: screenshot
Кер-Линдзи: „Џонсон ради оно што је најбоље за њега самог“ Фото: screenshot

– Од „биг бенга“ и проширења ЕУ 2004, у Британију је чак два милиона људи дошло да живи и ради. Чућете приче о томе како миграната има превише, како кваре британски начин живота, али то су све бесмислице. Штавише, мигранти раде и доприносе пореском систему. Родиле су се нове генерације деце које су се потпуно интегрисале у британски начин живота. Нажалост, сведоци смо да, упркос тим чињеницама, већина Британаца на мигранте гледа као на нежељену претњу. Управо због тога присталице Брегзита ту атмосферу користе као своје главно оружје, а Балкан је жртва те кампање. Ипак, њихову кампању не бих назвао балканофобичном, већ радије ксенофобичном – истиче Кер-Линдзи.

Угледни професор је додао да „Брегзит“, нажалост, представља реалну опцију.

Цела породица против Брегзита, а он предводи кампању за излазак из ЕУ: Борис Џонсон Фото: Wikipedia
Цела породица против Брегзита, а он предводи кампању за излазак из ЕУ: Борис Џонсон Фото: Wikipedia

– Морам да признам да се прибојавам да је Британија на ивици да напусти ЕУ. Присталице Брегзита упорно бомбардују јавност лажним тврдњама попут оне да ће Турска ући у ЕУ за пет година, што је равно научној фантастици. Али ипак, они који гласају за Брегзит су далеко посвећенији свим циљу од оних који гласају за останак. ЈЕдноставно, они не пропуштају гласање, пре свега јер је реч о старијој популацији, док другу страну чине млађи људи, који неретко е изађу на гласање – забринут је Кер-Линдзи.

Што се Бориса Џонсона тиче, Кер-Линдзи је рекао да он једноставно „гледа шта је најбоље за њега“.

– Џонсонова позиција обликована је оним за шта мисли да је најбоље за њега, а не за државу. Он жарко жели да буде премијер, и мисли да је кампања за напуштање ЕУ најбржи пут до тог циља. Да иронија буде већа, сви су очекивали да ће Борис бити за ЕУ, а не против ње. Његов отац је био официр британске војске, а оба његова брата (од којих је један британски министар за универзитете), као и сестра, која је поштовани новинар, гласају за останак у Унији! – напомиње Линдзи.

Данијел Сервер
Данијел Сервер

Данијел Сервер, професор на Џон Хопкинс универзитету за „Блиц“ каже да је Балкан на мети овакве кампање јер са њега „највероватније долазе следеће чланице Уније“.

– Поред тога, главни аргумент који користе заговараоци „Брегзита“ је новац. То је њихова највећа брига, јер пријем нових чланица кошта – каже Сервер.

Амерички професор није заобишао Бориса Џонсона, којег је назвао „британском верзијом Доналда Трампа“.

– Њега бих описао као дрског човека који често није у праву – истакао је Сервер.

Данијел СерверДанијел Сервер за “Блиц”: За улазак у ЕУ тражиће да ПРИЗНАТЕ КОСОВО

У неком моменту, ако желите у Европску унију, неко ће у Србији морати да скупи храброст и да призна да је та ствар око Косова готова, каже Сервер.

Прочитајте још:

Душан Ђурђевић, Србин који је рођен и живи у Лондону, напомиње за наш лист да би овакви плакати у њиховом друштву могли створити озбиљне проблеме.

– Иако тај постер нисам видео нигде у Лондону, због велике турске/албанске/српске популације која би се побунила, дошло би до велике фрке. Људи би се бунили због вређања мањих земаља. Изненађује ме да покрет “Воте леаве” приказује овако нешто, али сам сигуран да Борис Џонсон своје име не би ставио поред таквог плаката, сувише је ризично због расизма – каже Душан.

Он ипак додаје да је могуће да су у питању последњи трзаји пропагандне машинерије која покреће кампању за излазак из ЕУ.

– Ја се лично осећам увређеним таквим плакатом и заиста мислим да нема шансе да Биртанија напусти ЕУ. Такви плакати могу бити само последња шанса покрета “Воте леаве” да створи неку промену мишљења међу становништвом које је већином толерантно. Енглези не знају много о тим државама и гласаће како им телевизија каже стога није неуобичајено да медији нађу начин да нешто неприхватљиво учине нормалним – додаје наш саговрник.

Аутори: Владимир Филиповић, Милана Пејић

Извор: БЛИЦ

 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: