Предсједник Удружења Јадовно-Госпић-Паг 1941. Душан Басташић рекао је данас да је Јадовно било претеча логора Јасеновац.
„Мада се то годинама тајило, Јадовно је било претеча Јасеновца и та истина се овим данашњим комеморативним скупом дефинитивно објелодањује“, рекао је Срни Басташић, који ће у Доњој Градини присуствовати обиљежавању 75 година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору смрти „Јасеновац“.
Басташић је рекао да се, нажалост, и даље наставља пракса да Србија и Република Српска молитвене и комеморативне скупове организују „само са ове стране Саве, у Доњој Градини, а зна се да је комплекс логора Јасеновац-Доња Градина функционисао као јединствена цјелина“.
„Без обзира што се дио бившег логорског система данас налази на подручју Хрватске, наше је легитимно право, али и наша обавеза да се и тамо окупљамо и на тај начин чувамо од заборава и та мјеста страдања наших рођака и сународника“, истакао је Басташић.
Он је рекао да је горка истина, које се увијек сјете учесници комеморација, да ни након 75 година од огромног злочина хрватских усташа, потомци жртава нису њихове тјелесне остатке ексхумирали и достојно сахранили.
„Посебно нас брине што наш глас никако да допре до оних институција чији је то задатак и чија би то брига требало да буде“, истакао је Басташић.
Он је напоменуо да су учесници комеморације и данас прошли поред велике јаме у коју су „бачена и земљом затрпана поклана Српчад, а која се званично назива `Дјечије гробље`“.
„То никако није гробље јер ми наше упокојене сахрањујемо по православним обичајима и мјесто означавамо крсним знамењем. Овдје као што и данас можете видјети нема ни гроба ни крста, него се види само парцела са улегнутом површином и уредно подшишаном травом“, каже Басташић.
Он је рекао да потомке жртава радује да се коначно почео обиљежавати дан када је затворен комплекс логора смрти Госпић-Јадовно-Паг и када је свега око 2.000 преживјелих стигло 21. августа 1941. преко Јастребарског у Јасеновац.
Басташић подсјећа да су на жељезничку станицу Јасеновац стигли у 7.00 ујутро, гдје су их личке усташе предале усташама из састава 17. усташке сатније.
„Тек након сата претраживања и препипавања, истоварили су их из вагона, сврстали их два по два, повезали жицом и повели према логору, удаљеном од жељезничке станице око пет километара“, навео је Басташић.
Он је рекао да је један од преживјелих свједочио да су морали да трче и да су били тучени они који нису могли издржати темпо.
„Дошли смо у логор који је био смјештен у баракама на пољу крај једне шуме, близу потока Лоње. Одмах смо морали сјести на мокру земљу, два по два и ту је поновно настало претресање и одузимање ако је неко још нешто имао. Око два сата послије подне затворили су нас у бараке“, испричао је тај преживјели.
Басташић је рекао да су ових 900 Срба, углавном сељака, били први заточеници у логору Јасеновац, тачније логораши логора Крапје и Брочице, додајући да се за ова прва два дијела јасеновачког комплекса логора и данас готово ништа не зна.
„Посљедњи транспорт из Госпића, са око 900 Јевреја и Срба, кренуо је 21. августа. У њему су већином били Јевреји, те Јеврејке и Српкиње с дјецом из логора Овчара“, навео је Басташић.
Према његовим ријечима, на жељезничкој станици у Госпићу усташе су им придружили 250 заточеника, углавном Јеврејки и Српкиња с дјецом које су италијански војници спасили из логора Слана и преко Карлобага их својим камионима довезли у Госпић.
Извор: СРНА
Везане вијести:
На подручјима данашње Хрватске и БиХ извршен је геноцид …
Душан Ј. Басташић: Треба нам ново Начертаније | Јадовно 1941.