fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Бањалука: Сјећање на страдале српске ђаке из Шарговца (ФОТО)

У бањалучкој Основној школи „Ђура Јакшић“ данас се обиљежава 75 година од страдања 52 ученика из Шарговца и околних села.

Шарговац - сјећање на страдале ђаке Фото: РТРС
Шарговац – сјећање на страдале ђаке Фото: РТРС

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић поручио је данас у Бањалуци да би Срби, имајући у виду све оно што им се дешавало кроз историју, требало да јачају јединство како би остали и опстали на својим просторима.

Савановић је напоменуо да је Република Српска створена борбом српског народа, да је оквир из којег српски народ не треба да излази, него је потребно економски је јачати.

„Овај догађај упозорава нас да морамо подизати ниво свијести и ниво духа о нашем постојању и опстајању на овим просторима и окружењу које је непријатељско“, рекао је Савановић новинарима.

Он је подсјетио да је прије 75 година у овој школи 52 српских ученика издвојено од хрватских и на бруталан и мучки начин убијено. Учитељица Данијела Мартиновић је након тога била приморана да прикаже да су та дјеца умрла природном смрћу.

За ову дјецу, коју су усташе звјерски убиле у Другом свјетском рату, данас је у дворишту школе испред споменика служен парастос.

Шарговац - сјећање на страдале ђаке Фото: РТРС

Министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић рекао је да је потребно сјећати се ових ученика не само 7. фебруара, него свакодневно, не да би се некоме светили, него да се други подсјете на злочин који се Србима догодио само зато што исповиједају другачију вјеру.

„Ријеч је о дјеци од девет до 13 година. Да ли су та дјеца некоме нешто скривила, да ли су неком нешто нажао учинила, да их људи, који су имали само лик човјека, на свиреп начин побију зато што су другачији“, рекао је Малешевић.

Градоначелник Бањалуке Игор Радојичић поручио је да ово страдање ученика треба да научи српски народ зашто је важна јака и стабилна Република Српска.

„Ова дјеца су страдала јер није било друштва ни државе која ће да их заштити. Тадашња фашистичка држава је и водила политику прогона и убистава, те данас можемо видјети колико је важно за становништво да има државни оквир који може да га заштити“, рекао је Радојичић.

Директор школе „Ђура Јакшић“ Дарко Томић рекао је да је циљ обиљежавања овог злочина да се не забораве српске жртве, преносећи чињенице на млађе генерације.

Шарговац - сјећање на страдале ђаке Фото: РТРС

„Историја не смије да се прекраја. Злочинци треба да буду забиљежени као злочинци, а невине жртве као невине жртве“, рекао Томић.

Он је додао да је у току измјена регулационог плана овог насеља, што ће створити услове да се реализује идеја о израдњи спомен-парка у близини школе, како ова невина дјеца никада би била заборављена.

Ученица деветог разреда Основне школе „Ђура Јакшић“ Николина Ерак оцијенила је да овај догађај треба да буде наук новим генерацијама да не треба дозволити да се овако нешто понови.

„Данас смо доказали да нисмо заборавили и никада нећемо“, рекла је Еракова.

Усташе су 7. фебруара 1942. године у покољу у бањалучким насељима Мотике, Шарговац, Дракулић и у руднику Раковац на најмонструознији начин убиле 2.300 Срба, међу којима и 551 дијете.

Међу убијенима, без испаљеног метка, била су 52 ученика шарговачке Основне школе.

Извор: РТРС/СРНА

Везане вијести:

СПОМЕН-ПЛОЧА КАО ЗНАК СЈЕЋАЊА НА 52 УЧЕНИКА

75 година чекају да их поменемо!

Годишњица усташког покоља 52 ученика школе у Шарговцу

Тихомир Леваjац: „Прича коjа лута свиетом“

Сjетимо се 7. фебруара 1942.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: