fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Шарговац: Обиљежене 74 године од покоља 52 српска дјетета у ОШ „Ђура Јакшић“

74 године од покоља 52 ученика ОШ "Ђура Јакшић" Фото: РТРС
74 године од покоља 52 ученика ОШ „Ђура Јакшић“ Фото: РТРС

Служењем парастоса и пригодним програмом, у Основној школи „Ђура Јакшић“ у бањалучком насељу Шарговац, обиљежене су 74 године од злочина над 52 ученика ове школе које су убиле усташе.

Обиљежавању 74. годишњице злочина присуствовали су припадници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, те министри у Влади Српске Дане Малешевић и Миленко Савановић.

Парастосу и пригодном рециталу који су припремили ученици школе, присуствовали су и Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић, Предсједник удружења грађана Јадовно 1941. Душан Ј. Басташић,  књижевник Тихомир Левајац, Предсједник српског Сабрања Баштионик Предраг Адамовић, директор бањолучке Гимназије Зоран Пејашиновић и мноштво грађана Бањалуке и околних мјеста.

Чубриловић је рекао да је наша историја препуна оваквих догађаја, али да је овај злочин, у коме су дјеца побијена без испаљеног метка, најтрагичнији.Он је напоменуо тим поводом да Срби памте 20. вијек по стравичним злочинима који су почињени над овим народом. „Злочин у овој основној школи је један од најстрашнијих који је почињен у Другом свјетском рату. Нажалост, од исте руке и политике српски народ је неколико пута страдао у 20. вијеку, што не смије бити заборављено“, рекао је Чубриловић новинарима након парастоса. Он је изразио наду да се стравични злочини над српским народом више никада неће поновити.

Кажу да су црнокошуљаши, jа то нисам видjела, натjерали католичку дjецу да присуствуjу, у циљу стицања потпуног усташког васпитања, као каквоj лекциjи, тоj тужноj представи, да посматраjу како курвини синови убиjаjу њихове вршњаке, али jа не знам како су их убиjали, да ли су себе или њих побили.

Министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић поручио је да не смију бити заборављени злочини почињени над Србима.  „Дјеца из ове школе су убијена маљевима и сјекирама. Морамо се сјећати свих наших жртава, не да би се светили, него да злочини више никада не би били поновљени“, каже Малешевић. Он је навео да би требало да буде и изграђен спомен-парк за убијену дјецу шарговачке Основне школе.

Министар рада и борачко–инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић подсјетио је да је идеологија фашизма у најгорем облику била манифестована у Независној Држави Хрватској /НДХ/. „Вођени таквом идеологијом усташе су починиле стравичне злочине. Српски народ не смије више дозволити да буде убијан и прогањан“, упозорио је Савановић.

Присутни су истакли да је људски опраштати, али да се овај злочин никада не смије заборавити.

За вријеме свог пасторалног посјета бањалучкој Бискупији и самостану из кога је кренула злочиначка дружина на челу са фратром Вјекославом Филиповићем, Папа Иван Павле II није се 2003. године дошао поклонити покланој дјеци и Србима из села Дракулић, Шарговац, Мотике и рудника Раковац.

Читањем дијелова текста из „Приче која лута свијетом“ књижевника Тихомира Левајца, ученици школе су подсјетили на тужну судбину малишана шарговачке школе фебруара 1942.

За вријеме посјета бањалучкој Бискупији и самостану из кога је кренула злочиначка дружина на челу са фратром Вјекославом Филиповићем, Папа Иван Павле II није се 2003. године дошао поклонити покланој дјеци и Србима из села Дракулић, Шарговац, Мотике и рудника Раковац.

У Левајчеву писму са „другог свијета“ њихове тадашње учитељице, Хрватице Добриле Мартиновић записано је:

„Свети оче, фра-Сaтона jе мене натjерала да узмем Књигу Разредницу, те да одвоjим дjецу православну од католичке дjеце, да раздвоjим дjецу коjу сам вољела више него ове очи на коjе гледам. Када сам их раздвоjила, jа не знам шта jе са дjецом било. Кажу да су црнокошуљаши, jа то нисам видjела, натjерали католичку дjецу да присуствуjу, у циљу стицања потпуног усташког васпитања, као каквоj лекциjи, тоj тужноj представи, да посматраjу како курвини синови убиjаjу њихове вршњаке, али jа не знам како су их убиjали, да ли су себе или њих побили. И не знам гдjе, да ли у учионици, у ходнику, на степеницама, у школском дворишту, или на страницама читанке.

Сjећам се само њихових благословених очиjу, погледа коjи jе вапио да им помогнем, док су крвници из руку у руке топузице премиjештали, а jа им помоћи нисам могла.

То jе наjстрашниjа слика коjу сам у свом памћењу из вашег свиjета пониjела, jер jа одавно нисам од овога свиjета. Шта jе даље било, то у причу не може да стане. Оно што jе изванразумско, то не може да се исприча.

Прича jе лажа, а Бог jе истина.“

Једног дана ће се путник пролазник или намјерник запитати, од које то заразне болести помријеше толика дјеца у истом дану.

За вријеме посјете бањалучкој Бискупији и самостану из кога је кренула злочиначка дружина на челу са фратром Вјекославом Филиповићем, Папа Иван Павле други није се 2003. године дошао поклонити покланој дјеци и Србима из села Дракулић, Шарговац, Мотике и рудника Раковац.

Директор школе Дарко Томић, истакао је да се обистинила претпоставка да ће парастос на дан страдања ученика школе сваке године окупљати све већи број људи. У вријеме када се у Хрватској, ученицима основних школа као обавезан прилог у настави одређује приручник који релативизује, амнестира и велича усташке формације Независне Државе Хрватске, неопходно је да српску дјецу учимо о овом до недавно скривеном дијелу наше страдалничке историје. Томић је рекао да је потребно изградити спомен-парк у близини ове школе да не би била заборављена дјеца коју су усташе звјерски убиле.

Спомен плоча на згради Основне школе
Спомен плоча на згради Основне школе

На згради школе, 7. фебруара 2012. године постављена је Спомен плоча са именима побијене дјеце. Порд сваког имена стоји година рођења и исти датум смрти 07. фебруар 1942. изнад кога пише умро/умрла.

Једног дана ће се путник пролазник или намјерник запитати, од које то заразне болести помријеше толика дјеца у истом дану.

Усташе су 7. фебруара 1942. године у покољу Срба у бањалучким насељима Мотике, Шарговац, Дракулић и у руднику Раковац на најмонструознији начин побиле више од 2.300 Срба, међу којима је било 551 дијете. Годишњица овог страшног злочина обиљежена је јуче Светом литургијом у Спомен-храму Светог великомученика Георгија, а на спомен-костурници у Дракулићу служен је парастос за невино убијене Србе.

У исто вријеме служен је и помен у цркви Светог Саве у Лондону.

Међу убијенима на звјерски начин, без испаљеног метка, била су и 52 ученика шарговачке Основне школе.

Редакција портала Јадовно 1941.

Везане вијести:

У НДХ се показао најгори облик фашизма

Почело обиљежавање 74 године од усташког покоља над Србима

Тихомир Левајац: Прича која лута свиетом

СПОМЕН-ПЛОЧА КАО ЗНАК СЈЕЋАЊА НА 52 УЧЕНИКА

СЈЕЋАЊЕ НА СТРАДАЛЕ СРПСКЕ ЂАКЕ ИЗ ШАРГОВЦА И ИЗЛОЖБА У МОТИКАМА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: