Чланови удружења проистеклих из отаџбинско-одбрамбеног рата напустили су синоћ премијеру филма „Корида“ у бањалучком синеплексу Палас. Ријеч је, кажу, о злонамјерном филму који представља велику антисрпску пропаганду. Аутор филма Синиша Видовић не слаже се са таквим тврдњама, и поручује да су у фокусу филма обичаји сва три народа.
Политика умјесто умјетности, неистина умјесто историјских чињеница- овако филм „Корида“, виде у Удружењу жена жртава рата. Вишевјековна традиција бодљевина бикова, ојкача, зборови, само су, истичу, неки од обичаја који су у филму, умјесто као српски, приказани као „босански“. Додају, Срби, из неког наводног босанског ентитета приказани су као лоши момци, који имају ген за убијање.
– Филм је толико „умотан“, а заправо је тешка, грозна и увредљива антисрпска пропаганда – рекла је Божица Живковић Рајилић, предсједница Удружења жена жртава рата Републике Српске.
Надежда Јанковић, предсједница Скупштине овог удружења каже да је ово још један покушај пласирања лажне слике о Србима као злочинцима.
Из Удружења Насљеђе, аутора Синишу Видовића позивају да сними филмове о деветогодишњем Брани Вучетићу који је мучен у зеничким затворима и о звјерски убијеном једанаестогодишњем Слободану Стојановићу из Сребренице.
– Доћи у Бањалуку и пустити филм како Срби убијају Хрвате и муслимане и приказати то као кориду, то нема везе са истином – каже предсједник Скупштине овог удружења Бранислав Шушљик.
Аутор филма, напуштање сале види као мишљење појединаца. Тврди да му циљ није да филм буде ни анти ни прорпски. Политика је, каже, неминовно умијешала прсте, јер је у години снимања филма, забрањено одржавање грмечке кориде.
– Не слажем с тим да се филм бави антисрпском темом, ако то неко каже у изјави, нисам му ја подметнуо да то каже – каже Видовић.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске