fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Архива УН-а о ратним злочинима: Велесиле су одмах знале за логоре

Силовање и принудна проституција кривично гоњени као ратни злочини на трибуналима у Грчкој, Филипинима и Пољској крајем 1940-их, иако се сматрало како је то била законска иновација након рата у БиХ 1992-1995.

Пољска Влада у егзилу, такођер показују документи, доставила је УН-у невјероватно детаљне описе концентрационих кампова као што су били Треблинка Auschwitz AP
Пољска Влада у егзилу, такођер показују документи, доставила је УН-у невјероватно детаљне
описе концентрационих логора као што су били Треблинка Auschwitz AP

Документи о ратним злочинима који откривају ране доказе о концентрационим логорима током холокауста, а који су прокријумчарени са истока Европе, налазе се међу десетинама хиљада докумената који ће по први пут бити представљени јавности ове седмице.

Архива комисије УН-а за ратне злочине, која потиче још од 1943. и којој је био забрањен приступ, отвара се у Лондону, а њен каталог ће се моћи прегледавати на интернету.

У наведеним документима се налазе једни од првих захтјева за помоћ и правду од држава које су биле жртве инвазије попут Пољске и Кине, а мање од Велике Британије, САД-а и Русије који су на крају координирали процесима у Нурембергу.

Архива је затворена крајем 40-их година прошлог стољећа када је Западна Њемачка постала кључни савезник на почетку Хладног рата и кориштење архиве је било обустављено.

Приближно у исто вријеме, многим осуђеним Нацистима је одобрено рано ослобађање након што је амерички сенатор Joseph McCarthy лобирао за окончавање суђења за ратне злочине.

Кријумчарени документи

Ови документи показују прикупљање доказа о злочинима одмах након договора свјетских сила о креирању УН-а 1942. године и указују како су силовање и принудна проституција кривично гоњени као ратни злочини на трибуналима у Грчкој, Филипинима и Пољској крајем 1940-их, иако се сматрало како је то била законска иновација након рата у БиХ 1992-1995.

Пољска Влада у егзилу, такођер показују документи, доставила је УН-у невјероватно детаљне описе концентрационих логора као што су били Треблинка и Auschwitz, гдје су милиони Јевреја убијени у плинским коморама.

Подаци су кријумчарени из окупиране Источне Европе.

Приступ овој архиви раније су имали само истражитељи које је њихова држава овластила и који су имали дозволу генералног секретара УН-а и није им било дозвољено да копирају документе нити праве биљешке.

(Агенције)

Извор: Al Jazeera Balkans

Везане вијести:

Британски стручњак за НДХ објашњава зашто не вјерује у …

Пољска на интернету објавила податке о особљу Аушвица …

Невјероватна прича о човјеку који је добровољно ушао у Аушвиц …

Чак 21 посто младих Нијемаца никада није чуло за …

Пет хорора Аушвица о којима се мало зна | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: