У Загребу отворена изложба фотографија „Лекције из ’91.“, чији су аутори са простора свих република СФРЈ. Драгица Зграбец: Све протагонисте нових свађа у региону довести на ову изложбу
Изложба „Лекције из ’91.“ кустоса Сандре Витаљић у галерији „Звонимир“ као да је дошла у идеално време, када се на просторима бивше СФРЈ опет буде „духови прошлости“ и када је и те како потребно подсећати колико је несреће за све народе на овим просторима било тих година.
– С обзиром на ново дизање граница, национализам и ксенофобију после избегличке кризе, желели смо да подсетимо на време распада Југославије и оно што је национализам донео на овим просторима. Чини се да од осамдесетих до данас нисмо много научили ни ми у региону, у којем опет сведочимо погоршању односа између комшија који су некад били у рату – каже Сандра Витаљић, која је недавно објавила и књигу „Рат сликама, савремена ратна фотографија“, након доктората у Прагу.
Сама изложба не даје никакве одговоре ни о „кривцима“ за ратове на овим просторима, па многи кажу да су изложене и фотографије које ни данас нису добродошле у неким срединама где су настале. Међу тридесет и три аутора који излажу осморо је из Србије. Изложене су фотографије урађене на просторима где су се деведесетих водили сукоби, „на свим странама“, од Словеније до Хрватске, од БиХ до Косова. На фотографијама су деца у ратним униформама, несрећне жене које су преживеле силовања, војници са свих страна, од Вуковара до Дубровника, од Сарајева до Приштине.
– Фотографија може да буде опасна у рату, готово као оружје, али се даље „види“ – написао је неко у књигу утисака.
Изложба је отворена у склопу Међународног фестивала фотографије „Орган вида“ и под покровитељством Друштва за европску савест из Марибора. Зијаф Гафић изложио је фотографије са откопавања масовних гробница, Миломир Ковачевић циклус „Мали војници“, а Нина Берман слике жртава силовања. Уз неке фотографије објављени су и новински текстови да се види контекст када су и под којим околностима настале, а приређивачи изложбе истичу да су изложене фотографије „са свих зараћених страна“.
– Да су изложене фотографије само са једне стране, то би угрозило објективност – каже Сандра Витаљић, која је и професорка на Академији за драмску уметност, а међу излагачима је и неколико иностраних аутора, попут Нине Берман.
Изложба први пут у тако великом броју окупља фотографе из целог региона, показује њихов велики талент, али и отвара многа питања попут оног по којем се критеријуму у медијима бирају фотографије за објављивање.
– За време ратова на овим просторима нагледали смо се свега и свачега, али ове фотографије као спој уметности и документаристике боље и више говоре о апсурду рата и сукобима на Балкану од било чега другог. Требало би све протагонисте нових свађа у региону довести на ову изложбу – каже Драгица Зграбец из Загреба, уз предлог да изложба оде у све градове бивше Југославије и да је виде и школска деца.
ВОЈНА ГАЛЕРИЈА
Галерија „Звонимир“ је у саставу Министарства одбране Хрватске, а годишње приреди петнаестак изложби. Смештена је у Бауеровој улици, прекопута зграде у којој станује хрватска председница Колинда Грабар Китаровић.
Аутор: Ј. Керблер
Извор: НОВОСТИ