fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Амерички изасланик за холокауст позвао хрватску владу да убрза поврат имовине преживјелима холокауста

Посебни амерички изасланик за питања холокауста Tom Yazdgerdi позвао је у четвртак у Загребу хрватску владу да убрза поступак поврата имовине преживјелима холокауста, те додао да је важно да влада јасно осуди сваки говор мржње.

јасеновац Фото: Bruno Konjević / EPH
јасеновац Фото: Bruno Konjević / EPH

Yazdgerdi, који се у Загребу састао с више хрватских министара и службеника а у петак би требао посјетити Јасеновац гдје је постављена спорна плоча с усташким слоганом, такођер је у разговору с хрватским новинарима рекао да се нада како ће се недавно основана владина комисија за суочавање с посљедицама владавине недемократских режима „позабавити тим спорним и увредљивим симболима“.

Амерички изасланик је рекао да је главни разлог његова посјета Хрватској питање поврата имовине преживјелима холокауста. „Разговарали смо с министрицом културе (Нином Обуљен Коржинек), министром правосуђа (Антом Шпрљом), државном тајницом у МВЕП-у (Маријом Пејчиновић Бурић) … ту смо у основи како би се видио постигнути напредак у процесу поврата имовине преживјелима холокауста“, рекао је Yazdgerdi, додајући да је „постигнут одређени напредак, али он је прилично спор“.

Холокауст је јединствена трагедији која је задесила човјечанство рекао је Yazdgerdi. „То не значи да и други нису патили, наравно да јесу, десеци милиона људи убијени су у Другом свјетском рату, али Јевреји су циљано истребљивани и због тога је то јединствена ситуација“.

„Наша је главна порука: жељели бисмо да влада убрза тај процес.

Зашто?

Зато што преживјели умиру свакога дана“, нагласио је. „Осим правних разлога …  а знамо да те разлоге прихваћа и влада … позивамо се и на моралне разлоге. Ријеч је јединственој трагедији која је задесила човјечанство“, рекао је Yazdgerdi. „То не значи да и други нису патили, наравно да јесу, десеци милиона људи убијени су у Другом свјетском рату, али Јевреји су циљано истребљивани и због тога је то јединствена ситуација“, рекао је Yazdgerdi.

На питање гдје види највеће препреке убрзавању рјешавања случајева одузете имовине, Yazdgerdi је рекао да је хрватска влада у најбољем положају да види како рјешавати та питања. „Не желимо хрватској влади говорити што би требала направити, можемо предложити како су поступале друге земље … мислим да је тренутно највећи проблем с враћањем имовине особама које због разних разлога немају хрватско држављанство“, казао је.

„Надамо се да хрватска влада има политичку вољу ријешити та питања, ми Американци смо оптимистични и ја вјерујем да влада има политичку вољу ријешити та питања, јер времена је све мање, преживјели холокауста који су били тинејџери у вријеме Другог свјетског рата сада су у осамдесетим и деведесетим годинама живота – постоји императив да се дјелује што брже“, рекао је.

Упитан за коментар оптужба јеврејских организација о ревитализацији усташтва, Yazdgerdi је рекао да је „темељ америчких односа с Хрватском поштивање заједничких демократских вриједности“.

„Ми смо пријатељи и савезници, обавезали смо се на поштивање демократских вриједности. И у САД-у има инцидената говора мржње, примјерице било је случајева скрнављења јеврејских гробља, пријетњи смрћу јеврејским удружењима … као што очекујемо од наше владе да дигне глас против тога јер прихваћамо демократске вриједности, исто тако бисмо очекивали од нашег пријатеља и савезника Хрватске да направи то исто, као и од свих других држава које дијеле те вриједности“, рекао је амерички изасланик.

„Влада углавном и реагује на те инциденте, врло је важно да сви виде да влада реагује“, нагласио је Yazdgerdi.

Коментаришући недавни марш крајње деснице у сред Загреба на којему је истакнута и америчка застава као знак подршке новоизабраном америчком предсједнику Доналду Трампу, Yazdgerdi је рекао да је у саопштењу америчке амбасаде све већ речено о томе. „Наравно да то осуђујемо, не само марш, већ и истицање америчке заставе, то је говор мржње и ми се од тога ограђујемо“.

„Нећемо хрватској влади говорити како да се понаша, али сви ми дијелимо демократске вриједности … и Хрватска и САД су чланице Организације за еуропску сигурност и сурадњу (ОЕСС) која се темељи на заједничким демократским вриједностима. САД је ту као и свака друга чланица, на примјер кад су били избори у САД су дошли посматрачи ОЕСС-а, а тако и треба бити“, рекао је Yazdgerdi.

Упитан за коментар оптужби за антисемитизам појединих службеника нове америчке администрације, Yazdgerdi је рекао да не мисли да је томе случај. „Сигуран сам да би Бијела кућа одбацила такву карактеризацију. Трампова администрација, као и друге америчке администрације, дијели демократске вриједности“, додао је.

Yazdgerdi би у петак требао посјетити Јасеновац у пратњи министрице културе Обуљен Коржинек, а одговарајући на питање о постављању плоче погинулим хрватским борцима у Домовинском рату на којој је у склопу грба ХОС-а и слоган ‘За дом спремни’, Yazdgerdi је подсјетио да је САД, као и Хрватска, члан Међународне асоцијације за сјећање на холокауст (ИХРА).

„То је организација која окупља 31 државу, те која брине да се о холокаусту на одговарајући начин учи у школама, и да се на одговарајући начин обиљежавају мјеста сјећања, логори смрти у којима су убијани Јевреји и припадници других народа, попут Јасеновца“.

„Мислим да су симболи важни, знамо да је та плоча посебно увредљива за преживјеле холокауста и чланове њихових породица… хрватска влада је основала комисију (Вијеће за суочавање с посљедицама владавине недемократских режима) … надамо се да ће се та комисија позабавити тим спорним и увредљивим симболима, јер понављам, ми дијелимо демократске вриједности с Хрватском. Тешко је, поготово преживјелима холокауста, гледати те симболе“, рекао је Yazdgerdi.

Амерички изасланик за питања холокауста казао је да се „ИХРА труди да се о тим мрачним раздобљима учи у школама на одговарајући начин“.

„Ако не учимо нашу дјецу о тим мрачним раздобљима, како ће она нешто знати о томе, како ће избјећи такве ствари у будућности … и САД је чланица ИХРА-е и изузетно је важно да земље чланице, посебно земље попут Хрватске које су прошле кроз тако трауматична искуства као у раздобљу од 1941. до 1945., озбиљно схвате своје обвезе и дужности унутар ИХРА-е … надамо се да ће то бити случај и с хрватском владом“, закључио је Yazdgerdi.

Извор: Jutarnji list

Везане вијести:

Хрватска основала комисију о усташама и партизанима …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: