fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Амерички „дјечак“ убио и обогаљио стотине хиљада људи

Меморијални парк Мир налази се у центру Хирошиме и њиме доминира скелетна купола. Tу је изложен и Буда, чије је камено лице истопила експлозија америчке атомске бомбе.

Хирошима
Хирошима

Приредио: Ненад ТАДИЋ

Америчка атомска бомба „Дјечак“ бачена на Хоришиму 6. августа 1945. године убила је, према процјенама, 78.000 људи, а здравствене посљедице потомака страдалих становника овог јапанског града осјећају се и данас.

Радиоактивне црне кишне капи, које су касније падале, однијеле су још живота.

Према процјенама Јапана из 1968. године, 250.000 становника Хирошиме умрло је одмах након експлозије или у року од пет година од болести узрокованих радијацијом.

Многи од преживјелих касније су умирали или још умиру од посљедица бомбардовања, као што су карцином и леукемија, тако да нико не зна колико је заиста жртава однио „Дјечак“.

Бомбардовање Хирошиме одобрио је тадашњи амерички предсједник Хари Tруман.

Неки критичари овог бомбардовања тврде да са војно-стратешког гледишта није било разлога за употребу атомске бомбе.

Велика бомбардовања и разарања јапанских градова већ су уништила војну и прехрамбену индустрију Јапана до критичне мјере.

Совјети су у међувремену прогласили рат Јапану, па је питање да ли су Јапанци били спремни за наставак ратовања – јапанска војска више није могла да ратује због недостатка оружја и хране.

Неки историчари тврде да су Американци употријебили атомско наоружање највише због тога да би престрашили будућег непријатеља – Совјетски Савез.

Остаће упамћено да је Сунце 6. августа 1945. године у Хирошими изашло у 8.15 часова, али је ватрена лопта на небу била толико засљепљујућа да су становници 4. август 1945. године запамтили као „дан са два сунца“.

Многи љекари тврде да подмукли ефекти радијације и данас постоје – „глођу“ крв, вид и нерве већ деценијама.

На хиљаде људи је обољело од леукемије или је обогаљено за цио живот.

Иако је јапанска влада објавила да нема доказа да атомска бомба генерише генетске деформације, контроверза још траје.

Становници Хирошиме и даље се понекад суочавају са дискриминацијом кад је ријеч о ступању у брак – постоји страх да бомба још увијек „вреба“ у њиховим генима.

Меморијални парк Мир налази се у центру града и њиме доминира скелетна купола. Tу је изложен и Буда, чије је камено лице истопила експлозија америчке атомске бомбе.

Посјетиоци могу да виде и сјенку човјека „одштампану“ екстремном топлотом на каменом степенику, гдје је сједио у тренутку експлозије „Дјечака“.

Три дана касније, САД су поново бациле атомску бомбу – овај пут на Нагасаки.

На град је 9. августа 1945. године бачена америчка атомска бомба „Дебели човјек“, која је одмах убила 39.000 људи, а за 75.000 се вјерује да су накнадно умрли од посљедица радијације.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. Licemeri. Za 3 dana ubiju 300.000 ljudi, zena, dece staraca u dva grada bez ikakve potrebe kada je rat prakticno gotov i to nije genocid a bombardovanje Srbije umesto „milosrdnog andjela“ trebalo je da nosi naziv LUCIFER

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: