Код Албанаца већ постоји бијес због самог Суда за злочине ОВК, а ако се деси да међу оптуженима буде и неко звучно име, врло је вјероватно да ће доћи до насиља над српском заједницом, јер је за Албанце борба ОВК – светиња.
Србима на Косову и Метохији пријети реприза погрома из марта 2004. године када буду подигнуте прве оптужнице за злочине ОВК пред Специјалним судом. Врх косовских власти упозорио је у неформалном разговору своје коалиционе партнере из српских редова да постоје сазнања да „групе људи“ на Косову спремају тако нешто у знак одмазде због оптужница, чије се подизање очекује на прољеће.
Власти на Косову тврде да чине све да до тако нечега не дође, али ако се узме у обзир да ни оно што се десило у марту 2004. није нико очекивао, питање је да ли Србе на Косову и Метохији чека „крваво прољеће“?
Дарко Димитријевић, аналитичар са Косова и Метохије, каже да је, када је ријеч о Специјалном суду и подизању оптужница ситуација јако озбиљна, јер лако може да се рефлектује на српску заједницу.
– Прокључао би бијес због евентуалног хапшења неких људи који су били на челу ОВК. Још ако би се десило да међу ухапшенима буде и неко звучно име, врло је вјероватно да би дошло и до насиља – истиче Димитријевић, подсјећајући да је за Албанце борба ОВК светиња.
Стефан Сурлић, са Факултета политичких наука из Београда, сагласан је са чињеницом да подизање оптужница против ОВК има потенцијал да изазове ескалацију незадовољства код Албанца које може довести и до сукоба и напада на преостале Србе на Косову.
– У политичком смислу, мале су шансе за такав сценарио. Прије свега, због тога што је погром над Србима 2004. имао политичку поруку – додатни притисак да се прогласи независност Косова. Због неке ескалације сукоба у овом тренутку, власти у Приштини изгубиле би сваки кредит код међународне заједнице, а и најављивани споразум са Београдом о нормализацији односа би пао у воду. Тако да би, у политичком смислу, било какав сукоб са преосталим Србима на КиМ био велики проблем за Албанце у Приштини – оцјењује Сурлић.
Он указује и на чињеницу да су највећа подршка ОВК и бивши припадници те формације који су још у власти на КиМ, тако да, како каже, не би могли да прибаве алиби ако би избио било какав сукоб, већ би били директно одговорни за стање на терену.
Момир Стојановић, генерал ЈНА у пензији, нема дилему да, како истиче, „Србима на Косову може да се деси све оно што велики играчи на политичкој међународној сцени пожеле“. Према његовим ријечима, од Срба и Албанаца који живе на Косову, не зависи ништа.
– Ако некоме буде у интересу да хапшење неких људи, бивших чланова ОВК и процесуирање кроз Специјални суд усложи укупну безбједносну ситуацију, тај ће то и да иницира. Албанци не смију ништа да ураде док им Америка не да миг да то могу да ураде. Све ће, дакле, зависити од међународне сцене и колико је коме у интересу да у датом тренутку усложи безбједносну ситуацију на Косову, или да је примири – вјерује Стојановић.
Напомиње и да је међународној заједници стало да буде трајног мира на Косову, она никада не би дозволила да Рамуш Харадинај буде премијер, а Хашим Тачи предсједник.
Професор на Факултету безбједности Милан Мијалковски, као и Стојановић, мисли да од западних ментора косовских власти зависи да ли ће се Србима десити поново март 2004. Али, зависи и од тога да ли војна мисија КФОР хоће да екстремисте упозори да не предузимају насиље, а уколико га предузму, да интервенише тако да им никад више не падне на памет да нешто слично покушају.
– Ако је неко спреман да иде у насиље, постоје одговарајуће снаге да то неутралишу. Да ли ће се поновити 2004. или не зависи и од Владе Србије, тачније, како би Београд реаговао у таквој ситуацији – напомиње он.
У сваком случају, каже да Србија треба да буде спремна и да, ако наше службе располажу било каквим информацијама које наговјештавају такво насиље, о томе обавијесте и СБ УН.
(Спутњик)
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Умјесто терористичке ОВК, опет лов на Србе?
Позив за све Албанце: Тирана повукла потез који открива паклену намеру