fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

И даље без трага 2.500 Срба

На Међународни дан несталих на Балкану се не зна судбина више од 10.000 људи. У Приштини 400 Н. Н. лица чека идентификацију, а у Загребу 272

Протест

Две деценије после сукоба у Хрватској и Босни и 15 година од сукоба на Космету, и даље се 10.653 људи у региону води као нестало, показују подаци Међународног Црвеног крста (МКЦК). Од тога, најмање 2.500 њих су, према подацима Владине комисије за нестале, Срби.

Данашњи дан обележава се као Међународни дан несталих. Највише оних чија је судбина остала непознаница, каже Драган Пјевач, председник Координације српских удружења породица несталих са простора бивше Југославије, има у Хрватској – 1.799.

На другом месту је Косово и Метохија, где се не зна шта се, каже Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ, догодило са 1.666 људи. Од тога, најмање 570 њих су Срби и други неалбанци. У БиХ се и даље трага за истином о 97 Срба, углавном војника и резервиста.

– Стотине породица из наше јужне покрајине и даље очекују да истина о судбини њихових најмилијих буде расветљена. Међународном комитету Црвеног крста пријављено је 6.049 случајева несталих на КиМ. Од тог броја је до данас решено 4.383 – каже Ђурић.

Београд и Приштина се питањем несталих баве у оквиру Радне групе којом председава МКЦК. Кроз овај механизам решено је око 1.620 случајева, а спроведене су и значајне теренске активности ради провере информација о местима могућих гробница.

– Београдска делегација је поступила по свим захтевима Приштине који се односе на теренске провере и лоцирање могућих гробница на подручју централне Србије. Дакле, сваку локацију за коју смо добили информацију смо проверили и тако ћемо се понашати и убудуће – додао је Ђурић, и истакао да очекује да Приштина Радној групи преда информације о могућим гробницама са посмртним остацима Срба и других неалбанаца, а од међународних организација, које су у време чињења злочина биле на КиМ (Кфор, УНМИК, ОЕБС, Хашки трибунал), да помогну у прибављању документације и решавању питања остатака око 400 Н. Н. лица у мртвачници у Приштини.

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ

КООРДИНАЦИЈА српских удружења, у сарадњи с Регионалном координацијом несталих лица, организоваће данас постављање штандова са силуетом од стиропора, која симболизује нестало лице, на почетку Кнез Михаилове улице, у просторијама Медија центра и код споменика Координације, у Ташмајданском парку. На штандовима ће бити прикупљане поруке грађана. Уследиће мирна шетња до споменика Координације, где ће бити положени венци, после чега ће изабрана делегација предати Влади поруке породица несталих.

– Од престанка сукоба на КиМ идентификована су само 34 тела. Ове године једва четири, а лане ниједно. То је веома болно за породице несталих.

У Хрватској 272 тела чека на идентификацију, а 144 позната гробна места чекају да буду ексхумирана. У њима су махом жртве „Олује“. Више од 20 година мајке вапе да сазнају судбину својих синова – каже Драган Пјевач.

Он подсећа да је до сада годишње идентификовано до педесетак Срба из Хрватске, али да се ове године стало. Осим у Приштини и Загребу, на хиљаде тела леже у мртвачницама у Сарајеву, Зеници, Бањалуци. Све укупно око 5.000.

– Да је обрнута ситуација и да Србија неће да идентификује посмртне остатке, устала би цела међународна заједница. Посебно смо скандализовани идејом да се хрватски ветерани ослободе оптужница.

Истина о несталима је цивилизацијско питање и од наше Владе тражимо да се обрати међународној заједници, ЕУ и УН, са захтевом да се проблем српских жртава стави на дневни ред – каже Пјевач.

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

 

Везане вијести:

Обиљежавање Међународног дана несталих

БиХ да убрза тражење несталих или врати у надлежност Српској

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: