У Хрватској се не стишава лицитирање с бројем наводно оптужених бранитеља који могу постати „жртве“ Закона о универзалној надлежности Суда за ратне злочине у Београду за недела почињена на територији бивше СФРЈ, а представници удружења прогнаних Крајишника у Србији за то време упозоравају да су обе земље заборавиле да је много већи број Срба који се налазе на разним списковима хрватског тужилаштва.
– О судбини прогнаних Срба који су све ове године на тајним и јавним оптужницама и потерницама Хрватске више нико не говори. Нажалост, наша ранија рачуница да најмање 100.000 Крајишника не жели да се врати у Хрватску због страха да су на некој листи, ни данас није другачија. Једино је број Крајишника који нису доживели да виде своја огњишта све већи – истиче директор Веритаса, Саво Штрбац.
Нове потернице
Према његовим речима Србија би и данас требало да постави питање хрватских потерница и оптужница, али то не чини мада је званични Загреб 2011. године потпуно прекинуо сарадњу на коју се обавезао 2006. године.
– Последњи списак који смо службено добили из Хрватске је из 2013. Али, сваке године је на десетак нових истрага и Интерполових потерница о којима сазнајемо тако што нам се ти несрећни људи јаве или тако што о томе сазнамо преко својих извора. За то време, Србија уредно омогућава да се прикупе докази или испитају сви осумњичени за које нам доставе замолницу. И не само то. Крајишници последњих година на своје адресе у Србији добијају препоручене судске пресуде или оптужнице што је противзаконито и ми их упозоравамо да једноставно не прихватају такве пошиљке – прецизира Штрбац.
Милојко Будимир, председник Асоцијације Срба из Хрватске каже да га много не чуди оно што тренутно раде Хрвати, већ оно што Срби раде сами себи.
Србија глува и слепа
– Чини ми се као да им отварамо врата и за нешто што ни сами нису желели. Показало се да је највећи број оптужница против Срба лажан и да је њихова једина функција да обесхрабри повратак. Али, када смо могли да уценимо Хрватску док је још била кандидат за чланству у ЕУ, Србија није послушала препоруку избегличких удружења да питање оптужница буде прво у низу јасних услова. Сада смо дошли до апсурдне ситуације да они уцењују нас и да се о потерницама, оптужницама и пресудама над Србима више и не говори – истиче Будимир и додаје да су спискови са осумњиченима за ратне злочине у Хрватској и даље постоје, а да Србија остаје глува и слепа.
Подигнуто 3.600 оптужница
На последњем списку из 2013. године, Хрватска је Министарству правде Србије доставила списак од 1.577 процесуираних за ратне злочине, а у тој бројци су и они против којих се води истрага, затим они који су већ оптужени, али и правоснажно осуђени.
До сада је, према званичним подацима у Хрватској било укупно 3.600 оптужница за ратне злочине. Од тог броја само је 108 Хрвата оптужено за злочине над Србима, а тек њих 40-ак и процесуирано.
– Већина људи не зна да ли су на некој потерници, јер Хрвати нас не лове јавно, већ сазнамо да смо оптужени тек када се нађемо на граници или завршимо са реновирањем срушене куће – истиче Будимир.
За председника Удружења Срба у региону и посланика СНС Миодрага Линту решење проблема је у договору српског и хрватског тужилаштва.
– Ускоро ћемо тражити састанак код тужиоца за ратне злочине Србије како би му предочили идеју да се обелодане спискови свих осумњичених за ратне злочине, и Срба и Хрвата, као и да у случају нових оптужница свака страна о томе обавести супротну. У случају да неко то прекрши нека сви хапсе све – каже Линта који ће тек после сусрета са тужиоцем одлучити да ли ће се о овом проблему обратити и највишим званичницима Србије.
Обмана министра
Саво Штрбац упозорава да је хрватски министар правосуђа Анте Шпрље само делимично рекао истину да се у Србији води поступак против 43 хрватска држављана.
– Истина је да је Хрватска добила списак са укупно 83 имена. Али, очигледно им не одговара да кажу да су 40 лица са тог списка Срби – истиче Штрбац.
Аутор: Ђ. Баровић
Извор: Вести онлине
Везане вијести:
Нова ујдурма за старе оптужнице | Јадовно 1941.