Како би им који друг умро и остао у снегу, скидали би му опанке и кували их. Глодали су и гутали комаде опанака и многи од њих су тако сачували главу, прича Раде Пантовић, чији је деда пешке прешао Албанију
Не пропустите…
СРБИЈО НА НОГЕ: Будимо сложни и одужимо се херојима албанске голготе
АКЦИЈА КУРИРА ОДУЖИМО СЕ СРПСКИМ ХЕРОЈИМА: Израдимо статуе јунацима албанске голготе!
АКЦИЈА КУРИРА ДОВРШИМО МАУЗОЛЕЈ НА ВИДУ: Србијо, одужимо се јунацима!
ЗАБОРАВЉЕНИ ХЕРОЈИ АЛБАНСКЕ ГОЛГОТЕ: Недовршена спомен-костурница на Виду!
СТОЈТЕ, ГАЛИЈЕ ЦАРСКЕ: Почаст за 250.000 страдалих Срба на острвима Крф и Видо
Не стајемо! Акцију Курира и Удружења новинара Србије „Израдимо статуе херојима Албанске голготе на острву Видо“, којом желимо да коначно завршимо маузолеј јунацима који су невиђеном жртвом донели васкрсење Србије, подржавају и потомци хероја из Првог светског рата који су пешке прешли Албанију. УНС прикупља средства, а Курир је генерални медијски покровитељ.
Стриц Страин остао је као осамнаестогодишњак у „плавој гробници“. До родне куће ипак је стигла његова пушка „марикерка“, коју је освојио од Аустријанаца у бици на Церу. Храбри Страин, чије име с поносом носим, са 16 година отишао је у рат као добровољац. Прешао је и Албанију, али даље од Вида није могао. Пегави тифус га је зауставио. И кад је постао свестан да умире, другу Војину Ковачевићу рекао је да му поздрави породицу и дао му „марикерку“. Војин је преживео рат и пушку је донео мом оцу Веселину – прича Страин Шуљагић, чији је стриц ратни и животни пут из златиборског села Драглица завршио на острву смрти 1916.
Поносне породице
Вели и да стричеву пушку чува као породично благо, а колико је породица Шуљагић поносна на свог борца из Првог светског рата говори и то да и Страинов унук носи име претка срадалог после Албанске голготе. И сви свесрдно подржавају нашу акцију.
– И наш Страин, као и сви хероји Албанске голготе заслужили су да имају комплетан споменик и зато ми је драго што је Курир свестан да морамо да чувамо и негујемо сећање на оно најбоље из наше прошлости – каже Страин Шуљагић.
Златиборац Раде Пантовић из села Бранешци поносан је на обојицу деда који су прешли Албанију и живи се вратили из рата. Милутин Јевремовић, деда по мајци, умро је између два рата, а брат му Драгомир још док је Раде био мали, па њихова сећања из дана голготе није могао да чује. Али очев отац Драгомир Пантовић поживео је 80 година и јасно се сећао сваког детаља с пута страдања и наде.
Није се ни накашљао
– Деда ми је причао како су се силно мучили преко Албаније. Сналазили су се како су знали и умели. Кад би видели да ће коњ или во да цркну, одмах би га заклали да би се најели. Али било је дугих дана и ноћи кад се у снежним и леденим врлетима Албаније није могла наћи ни мрвица да се стави у уста. У безнађу, како би им који друг умро и остао у снегу, скидали би му опанке и кували их. Глодали су и гутали комаде опанака и многи од њих тако су сачували главу. И тако је Србија преживела на куваним опанцима – прича Раде Пантовић.
Занимљиво је да и мимо свих тих мука Драгомиру ништа није фалило.
– Невероватно је да је деда прешао целу Албанију гладан и по цичи зиму а да се није ни накашљао. А на све то био је мали човек, изузетно ситан. Али очигледно и здрав ко дрен – вели унук солунца.
И таман, наставља сећања свог деде овај Златиборац, кад су мученици избили на море и мислили да је мукама дошао крај, стигле су нове.
– Савезници су их сабили у неке жице и дали им само по коцкицу чоколаде. Више нису смели, Срби су били сенке од људи и убила би их јака храна. Деда је говорио да му се у неким моментима чинило да му је већа мука од албанских гудура била то што месец дана гледа кроз ту жицу како Французи једу пуне порције, а Срби и даље гладују – прича Раде Пантовић, који подржава акцију Курира и УНС уз речи:
– Време је да се неко сети и тих људи и да им достојно захвалимо на жртви без које не би било ни нас.
Голгота у бројкама
128.000 евра најмање коштаће израда и постављање статуа, према грубом предрачуну Републичког завода за заштиту споменика културе
1939. почела градња маузолеја на Виду по пројекту Николаја Краснова
3,5 метара висока треба да буде бронзана статуа војника
Све јавно
ТРАНСПАРЕНТНО
Курир ће једном недељно објављивати све донације (име донатора и износ) на свом сајту, као и све исплате, што ће преузимати са сајта УНС, који ће, као организатор пројекта, редовно објављивати све уплате и исплате на www.унс.орг.рс.
Све сугестије и коментаре можете послати на имејл-адресу наше редакције акцијавидо@курир-инфо.рс.
Како донирати новац
РАЧУНИ ЗА УПЛАТУ ДОНАЦИЈА ОТВОРЕНИ СУ У УНИЦРЕДИТ БАНЦИ,
Динарски 170-0030003646031-73
Девизни РС35170003000364603076 Прималац: Удружење новинара Србије Ресавска 28 Београд
Сврха плаћања: донација за израду бронзаних статуа за маузолеј на острву Видо
Аутор: Јелена Спасић
Извор: КУРИР