На основу члана 23. став 1. Закона о расељеним лицима, повратницима и избјеглицама у Републици Српској („Службени гласник Републике Српске“ бр. 42/05 и 52/12), а у вези са реализацијом Програма рјешавања проблема расељених лица, повратника и избјеглица за 2016. годину, Министарство за избјеглице и расељена лица Републике Српске расписује
Ј А В Н И П О З И В
за додјелу помоћи у обнови и реконструкцији стамбених јединица избјеглицама из Босне и Херцеговине, расељеним лицима у Босни и Херцеговини и повратницима у Републику Српску и Федерацију Босне и Херцеговине
РОК ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА: 12. АПРИЛ 2016.
ПРЕУЗМИТЕ ИЗЈАВУ: Изјава уз захтјев за обнову и реконструкцију_043130097
Помоћ у обнови и реконструкцији стамбених јединица, у циљу повратка, додјељује се у оквиру имплементације пројеката помоћи у изградњи, доградњи и санацији стамбених објеката по принципу „кључ у руке“ и пројеката додјеле грађевинско-занатског материјала са стимулативним новчаним средствима и новчана помоћ, у складу са Правилником о минимуму стамбених услова.
Имплементатор пројеката је Министарство за избјеглице и расељена лица Републике Српске.
–Повратници српске националности и остали, пријаве за додјелу помоћи у обнови и реконструкцији стамбених јединица, на подручју градова и општина у Федерацији Босне и Херцеговине, могу поднијети за: Град Мостар, општине: Босански Петровац, Чапљина, Дрвар, Гламоч, Грахово, Кључ, Маглај, Равно, Столац, Ливно, Оџак и Калесија.
-Повратници хрватске националности и остали, пријаве за додјелу помоћи у обнови и реконструкцији стамбених јединица у циљу повратка, на подручје градова и општина у Републици Српској, могу поднијети за: градове Бању Луку, Добој, Приједор; општине: Берковићи, Брод, Дервента, Градишка, Котор Варош, Лакташи, Модрича, Мркоњић Град, Оштра Лука, Пелагићево, Прњавор, Шамац, Теслић, Вукосавље.
-Повратници бошњачке националности и остали, пријаве за додјелу помоћи у обнови и реконструкцији стамбених јединица у циљу повратка, на подручје градова и општина у Републици Српској, могу поднијети за: градове Добој, Бијељину, Приједор; општине: Братунац, Брод, Модрича, Нови Град, Шамац, Сребреница, Теслић, Власеница, Вукосавље, Зворник и Рогатица.
-Интерно расељена лица српске националности и припадници националних мањина и остали, пријаве за додјелу помоћи у обнови и реконструкцији стамбених јединица, на подручју градова и општина у Републици Српској, могу поднијети за: градове Бијељину, Требиње, Источно Ново Сарајево; општине: Брод, Градишка, Модрича, Мркоњић Град, Нови Град, Шипово, Осмаци, Сребреница, Зворник, Котор Варош, Источни Дрвар и Фоча.
Критеријуми за одабир корисника помоћи су:
Општи критеријуми за утврђивање потенцијалних корисника помоћи за изградњу и санацију стамбених јединица су елиминаторни и обавезујући за све кориснике:
1.Корисник помоћи је избјеглица из БиХ, расељено лице у БиХ или повратник;
2.Корисник помоћи је исказао намјеру за повратком;
3.Утврђен статус власништва или станарско право над стамбеном јединицом која је предмет реконструкције;
4.Корисник помоћи је, на дан 30.04.1991. године, имао пребивалиште у стамбеној јединици која је предмет реконструкције;
5.Стамбена јединица корисника помоћи која је предмет реконструкције, сматра се неусловном за становање, у складу са стандардима о минимуму стамбених услова;
6.Корисник помоћи/носилац домаћинства и чланови његовог домаћинства од 1991. године немају на територији БиХ другу стамбену јединицу која се сматра условном за становање, у складу са стандардима о минимуму стамбених услова;
7.Корисник помоћи није примио помоћ у реконструкцији, довољну да задовољи стандарде о минимуму стамбених услова.
Документи које је потребно доставити уз пријаву на Оглас који се односе на опште критеријуме:
1.Потврда надлежног органа о статусу (за све чланове повратничке породице пријављене за помоћ у реконструкцији) Избјеглице из БиХ, расељена лица у БиХ и повратници:
Потврда надлежног органа о статусу избјеглице из БиХ, расељеног лица и повратника, или други документи на основу којих се може утврдити наведени статус.
2. Пријава за добровољни повратак:
Пријава за добровољни повратак/овјерен образац пријаве, захтјев за поврат имовине/станарског права или захтјев за обнову имовине.
3. Доказ о власништву/станарском праву:
Статус о власништву или станарском праву над стамбеном јединицом која је предмет реконструкције доказује се сљедећим документима:
I) ЗК (земљишно-књижни) извадак;
II) Извод из катастарске евиденције, не старији од шест (6) мјесеци;
III) Рјешење о поврату имовине/станарског права.
4. Увјерење о кретању
Увјерењем о кретању подносиоца пријаве за додјелу донације помоћи за изградњу и санацију стамбених јединица, које издаје надлежни орган унутрашњих послова, доказује се да је корисник помоћи на дан 30.04.1991. године имао пребивалиште у стамбеној јединици која је предмет реконструкције. Потребно је приложити оригинал увјерења о кретању или овјерену копију.
Изузетно од претходног става расељеним лицима може се одобрити помоћ за изградњу дислоцираног објекта под условом да испуњавају сљедеће услове:
а.да је власник/посједник парцеле на коју дислоцира стамбени објекат,
б.да испуњава критерије наведене у тачкама 5, 6 и 7.
- Потписана и овјерена изјава корисника помоћи
Изјава корисника помоћи/носиоца домаћинства да је стамбена јединица, која је предмет реконструкције, неусловна за становање у складу са стандардима о минимуму стамбених услова.
- Потписана и овјерена изјава корисника помоћи
Изјава корисника помоћи/носиоца домаћинства (овјерен образац изјаве) да он и пунољетни чланови његовог домаћинства, од 1991. године, немају на територији БиХ другу стамбену јединицу која се сматра условном за становање у складу са стандардима о минимуму стамбених услова.
- Потписана и овјерена изјава корисника помоћи
Изјава корисника помоћи/носиоца домаћинства (овјерен образац изјаве) да он и пунољетни чланови његовог домаћинства, од 1991. године, нису примили помоћ у реконструкцији довољну да задовољи стандарде о минимуму стамбених услова.
Посебни критеријуми
Вредновање се врши на основу сљедећих критеријума:
Корисник помоћи се вратио на своје пријератно пребивалиште (спонтани повратник) и живи у условима који су испод утврђеног стамбеног минимума.
Корисник помоћи припада одређеним категоријама, као што су:
а)социјалне категорије;
б)лица са инвалидитетом;
ц)незапослена лица;
д)самохрани родитељи;
е)малољетна дјеца без родитељског старања;
ф)пензионери;
г)породице погинулог борца;
х)породице несталих лица и бивши логораши.
Корисник помоћи борави у колективном виду смјештају (транзитно-прихватни и колективни центри), алтернативном смјештају или остварује право на алтернативни смјештај.
Број и старосна доб чланова породице корисника помоћи, који су се пријавили за добијање помоћи за реконструкцију и повратак у БиХ.
Документи које је потребно доставити уз пријаву на Оглас који се односе на посебне критеријуме:
- Корисници који су се вратили на своје пријератно пребивалиште и породице у процесу повратка.
Потврда или увјерење надлежног органа општине повратка на којој су назначена имена и презимена повратника са тачном адресом повратка.
- Корисник помоћи припада одређеним групама.
-Социјалне категорије – рјешење/одлука надлежног центра за социјални рад да је стални корисник помоћи од Центра за социјални рад;
-Лица са инвалидитетом – увјерење надлежног органа/институције;
-Незапослена лица – потврда надлежне установе за запошљавање;
-Самохрани родитељ – извод из матичне књиге умрлих;
-Малољетна дјеца без родитељског старања – потврда/увјерење надлежног центра за социјални рад;
-Пензионери – рјешење/одлука надлежног органа/институције или чек од пензије;
-Породице погинулих бораца – увјерење надлежног органа/институције;
-Породице несталих лица и бивши логораши – увјерење надлежног органа/институције.
- Корисник се налази у колективном виду смјештају (транзитно-прихватни и колективни центри), алтернативном смјештају или остварује право на алтернативни смјештај.
Потврда надлежног органа на којој су наведени сви чланови домаћинства који користе алтернативни смјештај.
- Породице које имају више чланова заједничког домаћинства и њихова старосна доб.
Кућна листа корисника помоћи овјерена у општини пребивалишта/привременог боравка, не старија од шест мјесеци, уз фотокопије важећих личних карата за сваког пунољетног члана наведеног на кућној листи о заједничком домаћинству и извод из матичне књиге рођених за малољетне чланове домаћинства.
** *
У складу са Процедурама за одабир корисника и реализацију пројеката помоћи у изградњи, доградњи, санацији стамбених објеката по принципу „кључ у руке“ и Процедура за одабир корисника и реализацију пројеката помоћи у додјели грађевинско-занатског материјала и Процедурама за додјелу новчане помоћи, пријаву потенцијалних корисника помоћи на Јавни позив могу вршити и локалне заједнице, одсјеци Министарства, удружења и друге хуманитарне организације – пројектни приступ.
Подносилац приједлога дужан је да за све предложене потенцијалне кориснике достави документацију којом се доказује испуњавање општих критеријума, те да изврши рангирање предложених корисника по приоритету.
** *
Пријава, са доказима о испуњавању критеријума из Јавног огласа, препорученом писаном пошиљком или лично, доставља се на адресу: Министарство за избјеглице и расељена лица Републике Српске – Одсјек Бања Лука, Трг Републике Српске бр. 1, Бања Лука, у запечаћеној коверти са назнаком:
ЗА ЈАВНИ ПОЗИВ – НЕ ОТВАРАЈ!
Оглас остаје отворен 21 дан од дана објављивања.
Избор корисника помоћи вршиће се у складу са Процедурама за одабир корисника и реализацију пројеката помоћи у изградњи, доградњи, санацији стамбених објеката по принципу „кључ у руке“ и Процедура за одабир корисника и реализацију пројеката помоћи у додјели грађевинско-занатског материјала и Процедурама за додјелу новчане помоћи.
Министарство за избјеглице и расељена лица ће запримљене пријаве потенцијалних корисника користити и приликом имплементације других пројеката додјеле помоћи.
Непотпуне и неблаговремене пријаве неће бити узете у обзир на разматрање и рангирање.
Прелиминарна ранг листа о избору потенцијалних корисника помоћи, са критеријумима коришћеним током одабира корисника, биће објављена на огласним таблама и wеб сајту Министарства за избјеглице и расељена лица Републике Српске и огласним таблама општина.
Право на приговор на прелиминарну листу корисници имају у року од 15 дана од дана објављивања прелиминарне листе потенцијалних корисника.
За све додатне информације можете се обратити на број тел. 051/338-823.
Извор: Удружење Огњена Марија Ливањска