fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Бијела кућа да казни кривце и обештети породице убијених Срба

Руски амбасадор у Србији Александар Чепурин
Руски амбасадор у Србији
Александар Чепурин

Руски амбасадор у Србији Александар Чепурин изјавио је да убиство службеника Амбасаде Србије у америчком бомбардовању Либије захтјева темељну истрагу и извињење Бијеле куће, кажњавање криваца и потпуну материјалну одштету породицама убијених.

Чепурин је оцијенио да је парадоксално то што Београд ово не схвата као непријатељско понашање и то што САД са друге стране принципијелно тражи кажњавање криваца за смрт браће Битићи, који су били припадници терористичке Ослободилачке војске Косова.

„Србија би, по мом мишљењу, могла да слиједи примјер Американаца и исто тако истрајно и дипломатски стане у одбрану легитимних интереса својих грађана, што је сасвим нормално по међународним нормама. Овдје очигледно нису довољна објашњења Американаца у вези са `колатералном штетом`“, рекао је Чепурин за „Спутњик“.

Коментаришући најновије изјаве државних званичника Србије о војној неутралности, Чепурин је рекао да Русија досљедно подржавала и подржаваће политику неутралности Београда.

Напомињући да је основа неутралности неучешће у дејствима једних против других, а данас је то умногоме баланс између Истока и Запада, Чепурин је указао да оштро нарушавање баланса претвара неутралност у празне ријечи.

„Национални интереси Срба се објективно гледано нипошто не поклапају увијек са интересима ових или оних земаља, ових или оних блокова. Ако говоримо о сусједима Србије који улазе у НАТО, ти интереси су каткад супротни. То је чињеница. Зашто да Срби служе нечијим интересима науштрб својих? Зашто да раде против Русије с којом немају никаквих објективних несугласица? Зар зато да би некоме угодили?“, упитао је руски амбасадор.

Чепурин је оцијенио да нема никаквог озбиљног разлога да Србија не потпише споразум са Русијом о хуманитарном центру у Нишу.

„Потписивање широког споразума Србије са НАТО-ом је прије повод да се сјетимо додатног споразума о Руско-српском хуманитарном центру, који има далеко више технички карактер, а чије се потписивање тако дуго одлаже из мени нејасних разлога. Како схватам, њега има у виду предсједник Томислав Николић“, рекао је Чепурин.

Он је истакао да је Центар у Нишу доста скромна руско-српска хуманитарна организација и да су његова поређења са НАТО-ом, благо речено, на стакленим ногама.

Чепурин каже да је додатни споразум о Руско-српском хуманитарном центру условљен основним Споразумом између влада Русије и Србије о формирању овог центра од 25. априла 2012. године у коме се наводи да ће стране додатним документом дати Центру повластице, привилегије и имунитет неопходан за осигурање његовог рада.

„У овом тренутку, нацрт споразума је потпуно спреман. Свако слово је усаглашено. Не видим никакве озбиљне разлоге да не буде потписан. Па и да буде потписан у оквиру посјете /премијера Русије/ Дмитрија Медведева Србији“, рекао је Чепурин.

Он је навео да неусвајање додатног споразума ствара проблем за функционисање Центра, јер је настао правни вакуум.

„На технику коју купује Русија, а која се шаље као хуманитарна помоћ, као и на активност Центра, у Србији се плаћају царинске и пореске дажбине. То је чудна ситуација. Ви неком поклањате возило, а вас за то онај коме га поклањате још и опорезује у своју корист. Плаћаш за право да помажеш“, рекао је Чепурин.

Он је навео да нису донесене никакве одлуке у вези са имунитетом руских стручњака који раде у Центру, а које су неопходне за нормално функционисање установе.

„Јавља се проблем са статусом и имунитетом руских стручњака који раде у Центру. Њих је, узгред, знатно мање међу службеницима. Сада их је свега двоје“, указао је Чепурин.

Извор: srna

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: