Полагање виjенаца у сребреничком селу Ратковићи
У сребреничком селу Ратковићи служен jе парастос за двадесет четворо Срба, већином цивила, међу коjима шест старих и болесних жена, коjе су муслиманске снаге из Сребренице и околине масакрирале и побиле на данашњи дан 1992. године.
Парастос jе служен код споменика коjи су своjим страдалим сродницима и комшиjама подигли преживjели мjештани. Они су се данас, као и сваке године на данашњи дан, окупили и одали пошту сродницима и комшиjама и прислужили свиjеће за покоj душа настрадалих.
Цвиjеће су положиле делегациjа Борачке организациjе, као и делегациjа Срба запослених у Скупштини општине.
Обиљежавање 23 године од страдања овог села и његових становника прилика jе да се преживjели Ратковићани окупе и друже, барем jедном у години, jер jош немаjу услова за повратак будући да им куће нису обновљене и да ниjе изграђен пут до овог села око 40 километара удаљеног од Сребренице.
Јаке муслиманске снаге у рану зору 21. jуна 1992. године упале су са више страна у удаљено сребреничко село Ратковиће, убиjаjући незаштићене цивиле, пљачкаjући и палећи све што су затекли. У овом селу муслиманска воjска свирепо jе убиjала жене, старце, слиjепе и глувониjеме, а потом их спаљивала у њиховим кућама.
Милена Станоjевић побjегла jе у оближњи шумарак и, захваљуjући сумраку и магли, остала жива. На кућном прагу убили су jоj мужа Станоjа, а оца Обрена Богићевића заклали пред кућом.
„Пуцали су са свих страна. Када су ушли, почели су да кољу, пљачкаjу и пале све што су стигли. Оне коjе су затекли у кућама убили су и запалили. Ми смо скривени слушали ужасне крике и jауке наших сродника и комшиjа коjе су клали, сjекли и убиjали тупим предметима“, присjећа се Милена тог ужаса.
Слично говори и преживjели Томислав Живановић коjи jе успио побjећи из куће када jе почела пуцњава и захваљуjући добром познавању терена скривао се и повлачио кроз шуму и растиње према братуначком селу Факовићи.
Преживjели Срби присjећаjу се да jе око пола пет уjутро почела пуцњава, узвици урликање и лупање неким металним предметима са свих страна око села. Причаjу како су чули узвике „Алаху егбер!“, „Хватаj их живе!“, „Кољи редом – не троши мунициjу!“ …
Они коjи су успjели да се спасу спремни су да свjедоче о томе шта су видjели и чули, jер за оваj, као и за све остале злочине почињене над Србима у средњем Подрињу, нико ниjе кажњен. Мjештани Ратковића не вjеруjу у правосудне органе БиХ и истичу да починиоце злочина jедино може стићи Божиjа правда.
За ратни злочин над Србима у Ратковићима били су оптужени Ибро Јакубовић и Хусо Салиховић, али их jе Окружни суд у Биjељини ослободио, образлажући такву одлуку недостатком поузданих доказа да су они починили злочин.
Предсjедник сребреничке Борачке организациjе Гоjко Симић каже да се никада неће одустати од захтjева да се починиоци злочина над Србима у овом и осталим сребреничким селима процесуираjу.
„Срамота jе за правосуђе БиХ да за 23 године jош ниjе изречена ниjедна пресуда за броjне злочине почињене над Србима у сребреничкоj општини, гдjе су муслиманске снаге из Сребренице почеле етничко чишћење у априлу 1992. године уништаваjући и убиjаjући све што jе српско“, рекао jе Симић.
Он jе подсjетио да су у општини Сребреница, приjе Ратковића, злочини над Србима почињени и у селима Осредак, Гнона, Пећишта, Виогор, Ковачице, Чумавићи, Студенац, Ораховице, Карно и у jош неколико заселака као и у неколико братуначких села и да нико за убиjене Србе у тим селима ниjе одговарао. Сви убиjени, наводи Симић, били су цивили.
Преживjели српски народ из тих села jе побjегао, а сва имовина jе опљачкана и попаљена.
Ратковићи су на данашњи дан 1992. године потпуно спаљени и уништени. Од око 60 кућа и 200 становника у овом селу обновљене су само три у коjима повремено живи петоро људи. Те куће обновљене су средствима Владе Републике Српске.
Да jе ту постоjало велико село свjедочи jош понека зидина коjа ниjе потпуно зарасла у шибље и остругу, дjелимично обновљено сеоско гробље као и споменик подигнут страдалим мjештанима.
Браћа Димитриjе и Милан Станоjевић рекли су новинарима да им jе Влада Републике Српске обновила кућу у том селу, али да jош нису створени услови за живот.
Обиљежавање 23 године од страдања и одавање поште убиjеним Ратковићанима организовао jе Одбор за обиљежавање значаjних датума страдања српског народа Сребренице.
Везане виjести:
ПАРАСТОС СТРАДАЛИМ СРБИМА ИЗ РАТКОВИЋА – Jadovno …
СУТРА ПОМЕН ЗА 24-ОРО УБИЈЕНИХ СРБА ИЗ РАТКОВИЋА …