Služenjem parastosa poginulim srpskim borcima Prvog svjetskog rata u banjalučkom hramu Hrista Spasitelja i održavanjem prigodnog umjetničkog programa, danas je obilježen Dan ulaska Srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.
„Dan ulaska Srpske vojske u Banjaluku 1918. godine za nas Srbe sa ove strane Drine jedan je od najznačajnijih događaja u našoj novijoj istoriji“, rekao je savjetnik ministra za rad i boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Milan Torbica.
On je naglasio da se Vlada Republike Srpske, obilježavanjem ovog i drugih istorijskih datuma, opredijelila da sačuva istoriju stradanja srpskog naroda, da mlada pokoljenja gledaju na podvige srpskih vojnika koji su slobodu izvojevali najljućom voljom i snagom.
„Iskreno očekujem da se uvaži naša želja i pravo, koje ne sporimo i drugima, da budemo svoji na svome i da sa svima koji nama žele dobro živimo u miru i toleranciji“, istakao je Torbica.
On je podsjetio na istorijske događaje koji su prethodili Prvom svjetskom ratu i ulasku Srpske vojske u Banjaluku.
Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Budimir Balaban rekao je da se od 1914. do 1918. godine desilo veliko stradanje srpskog naroda, koje je poprimilo razmjere genocida.
„Za nas je od velikog značaja 21. novembar 1918. kada je Srpska vojska ušla u Banjaluku i time nakon 450 i više godina donijela slobodu srpskom narodu od turske i austrougarske okupacije na ovim prostorima“, istakao je Balaban.
On je rekao da je u Gradsku upravu od predstavnika Udruženja potomaka i poštovalaca srpskih boraca oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine
stigla inicijativa za podizanje spomenika u Banjaluci srpskim vojnicima poginulim u Prvom svjetskom ratu, te da će ona biti razmotrena u redovnoj proceduri.
Predsjednik Gradskog udruženja potomaka i poštovalaca srpskih boraca oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. Nebojša Kuštrinović rekao je da je pokrenuta inicijativa za formiranje fondacije za izgradnju spomenika u Banjaluci vojvodi Stepi Stepanoviću i srpskim dobrovoljcima sa ovih prostora poginulim u Prvom svjetskom ratu.
Kuštrinović je rekao da bi spomenik trebalo da bude otkriven 21. novembra 2018. godine, na stogodišnjicu oslobođenja Banjaluke u Prvom svjetskom ratu.
Obilježavanju Dana ulaska Srpske vojske u Banjaluku 1918. godine prisustvovali su izaslanik predsjednika Republike Srpske Duško Četković, predstavnici Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, predstavnici grada Banjaluka, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, predstavnici SPC, ugledni javni i kulturni radnici i građani.
U okviru programa obilježavanja ovog datuma, u 17.00 časova u Kulturnom centru Banski dvor biće održan okrugli sto o temi „Pucanj u ropstvo“.
Vezane vijesti:
OBILjEŽAVANjE DANA ULASKA SRPSKE VOJSKE U BANjALUKU 1918. GODINE