СИСАК, 3. ОКТОБРА /СРНА/ – На Дjечиjем гробљу у Сиску сутра ће бити обиљежен Дан сjећања на жртве усташког логора за дjецу, коjи jе у овом граду био у функциjи од августа 1942. до jануара 1943. године, а парастос ће служити Његово преосвештенство епископ славонски Јован.
На споменику на Дjечjем гробљу наведено jе да jе на том мjесту сахрањено око 2.000 дjеце. Међутим, ниjе могуће са сигурношћу утврдити тачан броj умрлих jер jе изостало систематско истраживање након завршетка Другог свjетског рата, саопштено jе из Српског националног виjећа /СНВ/.
Из СНВ-а наводе да ће се након парастоса окупљенима обратити предсjедник Виjећа Милорад Пуповац, предсjедник Градског удружења логораша и њихових потомака из Бањалуке Добрила Кукољ, те награђивани продуцент и почасни предсjедник Фестивала jевреjског филма Бранко Лустиг.
Предвиђено jе да у склопу умjетничког диjела програма наступе Светлана Спаjић и виолинисткиња Саша Подрић.
На подручjу дjечjег гробља традиционално ће бити положене биjеле руже. Обиљежавање Дана сjећања заказано jе за 11.30 часова.
Усташко-њемачки логор у Сиску основан jе 3. аугуста 1942. након завршених акциjа на Козари и Шамарици. У свом саставу имао jе и посебан логор чиjи jе званични назив био „Прихватилиште за дjецу избjеглица“.
Дjечиjи логор у Сиску, наjвећи те врсте у НДХ, био jе под покровитељством Женске лозе усташког покрета и Усташке надзорне службе. Непосредно управљање „дjечиjим прихватилиштем“ било jе у рукама усташе и љекара Антуна Наjжера.
Логор jе био лоциран у неколико обjеката у граду – згради бившег Југословенског сокола, тзв. Соколани, дворани женског самостана сестара Светог Винка, магацину Солане „Раjс“, згради „Гучи“, основноj школи у Новом Сиску и тзв. „Карантени“, односно jедноj од шест барака сабирног логора.
Сви ти обjекти били су краjње неприпремљени за становање и живот дjеце. У згради „Сокола“ ниjе било ни врата, у дворани „Раjса“ такође jе владао пропух, jер jе била подешена за сушење соли.
Дjеца, па и она наjмања, са само неколико мjесеци, морала су да леже на поду са танким слоjем сламе, без одjеће и покривача.
Традициjу обиљежавања Дана сjећања приjе неколико година обновили су Српско народно виjеће и Виjеће српске националне мањине града Сиска.
Риjеч jе о догађаjу у чиjоj организациjи су све до посљедњег рата учествовале образовне институциjе. Сваке прве суботе у октобру, школарци с подручjа Сиска и околине организовано су на мjесту догађаjа учили о страхотама усташког режима, подсjећаjу из СНВ-а.
Везане виjести:
Зашто и од кога су дjеца са Козаре доведена у позициjу да их неко спасава и усваjа?
СЛУЖЕН ПАРАСТОС СРПСКОЈ ДЈЕЦИ УБИЈЕНОЈ У СИСАЧКИМ ЛОГОРИМА
Дjечjи логор у Сиску 3.08.1942. – 8.01.1943.