English
U crkvi Svetog Velikomučenika Georgija u Lesteru UK, 16. novembra proslavljena Hramovna slava, otvorena izložba Moje Jadovno i održano predavanje o gospićkoj grupi logora.
U crkvi Svetog Velikomučenika Georgija u Lesteru u Velikoj Britaniji, prošle subote, služena je sveta Liturgija, proslavljena Hramovna slava Svetog velikomučenika Georgija i osveštane dvije novopostavljene ikone.Sv. Liturgiju je činonačalstvovao protojerej-stavrofor u penziji, Milun Kostić, dugogodišnji paroh hrama Sv. Save u Londonu. Sasluživali su mu protojereji-stavrofori Vido Vuković, paroh Bedfordski, Nikola Kotur, paroh Oksfordski, Radmilo Stokić, paroh Darbijsko-Lesterski i jerej Goran Slavnić paroh Plaščanski.
Program proslave nastavljen je u domu četničkog Pokreta, gdje je otvorena izložba „Moje Jadovno“. Na sedamnaest izložbenih panoa, posjetiocima je prezentovana izložbena postavka koja je pored Banjaluke, Novog Sada i Beograda, proputovala do sada mnogim gradovima Srpske i Srbije a prikazana je u Njujorku i Londonu.
Posjetioci, od kojih su mnogi potomci žrtava zločinačkog režima Nezavisne Države Hrvatske, suočili su se, neki od njih po prvi puta, sa svom strahotom ozakonjenog zločina, provedenog ljeta 1941 u gospićkoj grupi logora.
Izložbu autora Predraga Loze, Dragoslava Ilića i Dušana Bastašića, organizovali su: Crkva Sv. Vel. Georgija u Lesteru i Udruženje građana „Jadovno 1941.“ iz Banjaluke. Kao i u Londonu, izložba u Lesteru je postavljena, zahvaljujući presudnoj pomoći gospodina Aleksandra Simića i njegove porodice, Jadovničkih dobrotvora iz Londona kao i gospodina Boška Zečevića, sekretara Pokreta.
Neposredno nakon otvaranja izložbe, u velikoj sali Pokreta, osnivač i predsjednik UG Jadovno 1941 Dušan Bastašić održao je kraće predavanje pod naslovom: „Gospićka grupa logora, prvi likvidacioni centar NDH“. Tokom predavanja, na video bimu su se smjenjivale fotografije i dokumenti koji svjedoče o stradanju 38.000 Srba u samo 132 dana postojanja kompleksa logora smrti Gospić-Jadovno-Pag, preteče Jasenovačkog sistema logora smrti. Među ubijenima su bila i 73 sveštenoslužitelja Srpske pravoslavne crkve. Za vrijeme predavanja, u sali u kojoj je bilo preko 200 gostiju, vladao je muk. Bolna istina o jednom od mnogih gotovo zaboravljenih stratišta srpskog naroda, otvorila je pitanje našeg kolektivnog odnosa prema stradalničkoj istoriji i ukazala na potrebu da mlađim generacijama prenesemo to naravoučenije. Ne samo zbog našeg odgovornog odnosa prema našim pretcima nego i zbog brige za biološki i duhovni opstanak našeg potomstva.
Domaćin subotnjeg sabranja, Paroh Darbijsko-Lesterski Radmilo Stokić, proslavljajući Hramovnu slavu ali i Krsnu slavu svoje porodice, u svojoj nadahnutoj besjedi, ukazao je na važnost molitvenog proslavljanja naših novomučenika koji su postradali samo zbog svoje pravoslavne vjere i pripadnosti srpskom narodu. Najavio je da će izložba nakon Lestera, biti postavljena u Darbiju i još nekim gradovima u kojima živi brojna srpska zajednica u Velikoj Britaniji.
Paroh Plaščanski Jerej Goran Slavnić, i sam potomak jadovničkih žrtava, u svojoj besjedi je podsjetio da je Sabornacrkva Vavedenja Presvete Bogorodice u Plaškom, sjedište mnogostradalne eparhije Gornjokarlovačke, čiji je Episkop Sava Trlajić ljeta 1941 i sam postradao na Jadovnu.
Tokom subotnjeg sabranja, Srbi iz Velike Britanije i crkva Svetog Velikomučenika Georgija u Lesteru, sakupili su i donirali udruženju Jadovno 1941 iz Banjaluke, novčani iznos od 800 Evra.
Zahvaljujući se na gostoprimstvu i donaciji udruženju, Dušan Bastašić je poručio da se i ovaj puta pokazalo da bez obzira koliko daleko živimo od otadžbine i koliko dugo nismo posjetili zavičaj, nosimo u sebi genetski kod, duh naših predaka kao i porodični i nacionalni istorijski zapis. U tom zapisu neizbrisivo stoji, da je istorija srpskog naroda bez obzira o kom geografskom ili duhovnom prostoru se radilo, junačka i stradalnička. Deo te stradalničke istorije su i Jadovno, Jasenovac, Donja Gradina, Pag, Prebilovci, Garavice, Sadilovačka i Glinska crkva, Grubišno Polje, Čelebići, Drakulić, Šargovac, Šušnjar, Miloševićevo i mnoga druga nepomenuta stratišta na kojima su naši rođaci i sunarodnjaci stradali za vjeru Hristovu.
UG Jadovno 1941.
Pogledajte foto-galeriju :
Vijesti o dosadašnjim mjestima gdje je postavljena izložba:
NAREDNA IZLOŽBA „MOJE JADOVNO“ U LESTERU
IZLOŽBA „MOJE JADOVNO“ U LONDONU
OBILjEŽAVANjE DANA SJEĆANjA NA JASENOVAC
Foto: Otvaranje izložbe MOJE JADOVNO u Beogradu
I to je moguće: Beograd postidio Banju Luku
Video: Otvaranje izložbe MOJE JADOVNO u Beogradu
IZLOŽBA O USTAŠKIM ZLOČINIMA U JADOVNU
Novi Sad: otvorena izložba Moje Jadovno
Marko Kovačević: O Izložbi „Moje Jadovno“ u KCNS – Jadovno
BL – Otvorena izložba „Moje Jadovno“
OBILjEŽAVANjE DANA SJEĆANjA NA JASENOVAC
Izložba „Moje Jadovno“ u Doboju (VIDEO)
12.03.2013. – IZLOŽBA MOJE JADOVNO U BIJELjINI
„MOJE JADOVNO“ – SVJEDOČENjE ZLOČINA
ISTINA O STRADANjU SRBA OSNOVA ZA BOLjU BUDUĆNOST
POTRESNA SVJEDOČENjA O STRADANjU SRBA U LOGORU JADOVNO
OTVORENA IZLOŽBA „MOJE JADOVNO“