Трибина младих Културног центра Новог Сада угостила jе поставку изложбе фотографиjа под називом „Моjе Јадовно“ чиjи су аутори чланови Удружења грађана Јадовно 1941. из Бање Луке, Предраг Лозо, Драгослав Илић и др Душан Басташић. Изложбом се кроз документовану визуелизациjу приказуjу страховити злочини над српским, jевреjским и ромским жртвама у оквиру усташког комплекса логора Госпић – Јадовно – Паг организованом на подручjу Лике почетком априла 1941. године у коме jе убиjено више од 40.000 жртава. Према речима директора Културног центра Новог Сада, др Андреjа Фаjгеља, коjи се вечерас приликом отварања изложбене поставке обратио дупке испуњеноj сали Трибине младих, забрињаваjућа jе чињеница да наша jавност тако мало зна о jедном од првих геноцидних логора смрти коjи jе настао на самом зачетку Другог светског рата.
“Данас смо се окупили због jедног важног догађаjа. Не само што jе комплекс логора Јадовно први логорски комплекс оваквог типа у Другом светском рату, већ jе његов значаj нама, а и историчарима истраживачима, знатно дубљи и указуjе на то да последице нацистичке идеологиjе нису имале своjу наjснажниjу злочиначку потпору на самом простору Немачке већ се она jавила на самом зачетку Дугог светског рата и на овим просторима jеднако погубно. Запањуjућа jе с’ друге стране чињеница каквом jе брзином организован комплекс логора Јадовно и брзина његовог настанка, а оваj логор се издваjа можда наjвише по томе што ми данас о Јадовну не знамо готово ништа и то jе забрињаваjућа чињеница”- рекао jе приликом отварања изложбе директор Културног Центра Новог Сада др Андреj Фаjгељ. Он jе указао да jе поред страшних злочина и мучења коjе су претрпеле жртве логора Јадовно исто тако застрашуjућа стигма ћутања коjа траjе до данашњих дана о томе шта jе представљало Јадовно у злочиначкоj Независноj држави Хрватскоj (НДХ) и какве су његове последице.
“Да бих вам обjаснио колика jе та стигма ћутања и колико су опасне њене последице, замислите сада да смо ми у некоj другоj држави и неком другом граду, рецимо Тел Авиву, и да присуствуjемо отварању прве jедне овакве изложбе о логору у коме су страдали толики наши сународници, а о томе се толико мало зна у нашоj jавности. Једном речjу, ми морамо одати пошту тим људима коjи су жртве, али и дати одговор о нечему ужасном што се догодило, jер ако нас крици недужне деце из крашких jама не пробуде, немоjте се заваравати пробудити се нећемо никад”- закључио jе др Андреj Фаjгељ коме jе овом приликом испред Удружења грађана Јадовно 1941. из Бање Луке уручена повеља jадовничког доброчинства jер jе и сам залагао за отварање jедне овакве изложбене поставке.
Аутори изложбе Душан Басташић и Предраг Лозо подсетили су присутне да се комплекс логора Јадовно налазио на подручjу НДХ коjа jе осим већег дела данашње Хрватске, те БиХ, обухватала и Срем, те да jе управо у Јадовну страдала сама интелектуална елита ондашњих Сремских Карловаца. “Културни центар Новог Сада и др Фаjгељ су имали слуха за ову изложбу, а као што видите слике и призори из Јадовна су застрашуjући и тичу се и нас данас у Новом Саду. Исто тако jе срамотно што хрватске власти и даље немаjу разумевања према потреби потомака жртава Јадовна за његовим обележавањем и доступности праве истине о овом, али и другим усташким логорима на подручjу НДХ. Такође, сви ми увређени смо и односом саме Србиjе, али и дела Републике Српске, jер ово што ми чинимо као поjединци данас у свету раде институциjе и ово jесте посао државних институциjа коjе се мораjу бавити и оваквим питањима. Ова изложба jе дакле данас ту због одговорног односа према жртвама, нашим прецима. Такође, оно што радимо у функциjи jе незоборава геноцида и злочина”- рекао jе jедан од троjице аутора изложбе, Душан Басташић.
Изложбену поставку документарних фотографиjа “Моjе jадовно” можете погледати до 28. jануара у Сали Трибине младих КЦНС.
Везане виjести:
Каталог изложбе „Моjе Јадовно“
ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „МОЈЕ ЈАДОВНО“