Мемориjални центар „Јад Вашем“ у Јерусалиму додиjелио jе медаљу „Праведник међу народима“ и Повељу части Нуриjи и Девлети Поздерац, због спасавања Јевреjа у Другом свjетском рату, саопштила jе данас Амбасада Израела у Београду.
Нуриjа и Девлета Поздерац су прадjеда и прабака предсjедаваjућег Генералне скупштине УН Вука Јеремића, а висока одликовања додиjељена су им због храбрости и племенитости коjу су исказали, спашаваjући Јевреjе упућене у усташки концентрациони логор Јасеновац.
Група Јевреjа коjа jе одбjегла из транспорта за Јасеновац, покуцала jе на врата породице Поздерац у Цазину, у западноj БиХ, а захваљуjући њиховоj помоћи, преживjела jе нацистичку окупациjу Југославиjе и холокауст, наводи се у саопштењу.
Амбасадор Израела у Србиjи ЈосеФ Леви поздравио jе хероjски чин породице Поздерац, подсjећаjуци на jевреjску изреку да jе „онаj коjи jе спасио jедан живот спасио човjечанство“.
„Сви они у Израелу коjи су потомци Јевреjа спасених у Цазину овом приликом дугуjу своjе животе породици Поздерац“, поручио jе амбасадор Леви у саопштењу достављеном медиjима.
Признања ће бити уручена потомцима, а датум церемониjе на коjоj ће бити додиjељена jош jедна медаља „Праведник међу народима“, ниjе утврђен.
Нуриjа Поздерац био jе учитељ по занимању и приjе рата посланик из цазинског среза, а jедан jе од вођа и покретача Народноослободилачког покрета у Цазинскоj краjини.
И његов отац Мурат-ага био jе поштован и утицаjан у том региону за вриjеме турске владавине. У току Пете неприjатељске офанзиве њемачких и четничких снага потпомогнутих италиjанским и бугарским jединицама 1943. године у близини Сутjеске, Нуриjа Поздерац jе рањен, а преминуо jе четири дана касниjе.
Израел jе 1953. године основао Спомен-обиљежjе холокауста „Јад Вашем“ као спомен шест милиона Јевреjа коjе су убили нацисти и њихови сарадници, али и као знак поштовања малоброjним припадницима других народа коjи су ризиковали животе, спасаваjући Јевреjе.
Имена припадника различитих националности коjи су у Другом свjетском рату спасавали Јевреjе уклесана су на Зид части у Врту праведника „Јад Вашема“, а у случаjу да им jе медаља „Праведник међу народима“ постумно додиjељена, то признање предаjе се наjближем сроднику.