fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Будимпешти откривена спомен-плоча убијеним у „новосадској рацији“

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/veljic.JPG

У Будимпешти jе откривена спомен-плоча жртвама злогласне „новосадске рациjе“, на коjоj пише да jе у нечувеном погрому jануара 1942. године у Новом Саду страдало више од 3 400 недужних људи, међу коjима наjвише Срба.

„На спомен-плочи записано jе да jе у погрому цивилног становништва у Новом Саду од 20. до 23. jануара 1942. године, коjе су извршиле мађарске снаге, страдало више од 3.400 невиних људи, од чега наjвише Срба. На плочи jе такође исписано да су вечно угашени животи и више од 700 Јевреjа“, рекао jе Срни предсjедник Друштва за сjећање на холокауст Александар Вељић, коjи jе присуствовао откривању спомен-плоче у Будимпешти.

Он jе искористио прилику и у Будимпешти одао пошту Ендре Баjчи Жилинском, посланику мађарског парламента у доба „рациjе“, коjи jе изгубио живот, бранећи достоjанство невиних жртава пред режимом Миклоша Хортиjа, коjи jе наредио ту злогласну воjну акциjу.

„Управо, наjвише захваљуjући Жилинском данас се зна да jе у рациjи извршеноj у Новом Саду, као и 15 места jужне Бачке страдало готово 13 000 недужних људи, наjвише Срба и Јевреjа, а њихова имовина jе опљачкана и великим делом пребачена у Пешту“, навео jе Вељић.

Повом 70 година од „новосадске рациjе“ у дворишту будимпештанаског Музеjа холокауста 19. jануара откривена jе спомен-плоча недужним жртавама наjвећег погрома недужних људи у историjи Новог Сада.

Воjна акциjа мађарске фашистичкеокупационе воjске под називом „новосадска рациjа“ у историjи jе остала упамћена, као jедан од наjвећих злочина почињених током Другог свjетског рата над цивилним становништвом.

Разуларени мађарски воjници на краjње брурталан начин токо три дана „Рациjе“ убиjали су на хиљаде невиних људи, мушкараца, жена, беспомоћне дjеце и стараца, а потом их бацали под лед Дунава.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: