fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Процесуирати ратне злочине над Србима

Амбасадор САД за питања ратних злочина Стивен Рап изјавио је да је свјестан да у БиХ постоје случајеви да су Срби били жртве ратних злочина које су починили припадници других етничких група, наглашавајући да се залаже да ти предмети буду процесуирани.

„Ти случајеви морају бити процесуирани и то је веома важан дио плана рада Суда БиХ. Тражимо да се сви третирају са респектом и поштовањем и да буду истражени сви злочини, без обзира на етничку припадност жртава и починилаца“, рекао је Рап новинарима у Сарајеву.

Коментаришући незадовољство удружења српских жртава протеклог рата радом правосудних институција у БиХ, Рап је позвао представнике породица свих жртава да сарађују са тужилаштвима јер то омогућава задовољавање правде.

„На међународном нивоу желимо да буду процесуирани случајеви без обзира на то против кога су злочини почињени. Било је процесуирања несрба у одређеним случајевима и подржавамо настојања да се то настави. Иако је ријеч о случају који није везан за БиХ, тражимо да се истражи случај трговине људских органа на Косову“, нагласио је амерички амбасадор за питање ратних злочина.

Он је подржао истрагу у вези са трговином органима Срба на Косову коју проводи Клинт Вилијамсон и затражио од Мисије Еулекса да тај случај у потпуности расвијетли.

Рап је рекао да је један од разлога његове посјете БиХ да би разговарао о регионалној сарадњи која би омогућила да се подијеле информације и задовољи правда. „Укључен сам у рјешавање питање протокола о сарадњи између тужилаштава БиХ и Србије. Вољели бисмо видјети да се та питања ријеше на обострану корист“, рекао је Рап, истичући да је рјешавање овог питања веома близу.

Он је напоменуо да је вршилац дужности главног тужиоца БиХ Јадранка Локмић-Мисирача подржала текст протокола о сарадњи тужилаштава БиХ и Србије који укључује и одредбу да се неће међусобно размјењивати информације ако жртве ратних злочина нису сагласне с тим.

„Та одреба била је прихватљива Владимиру Вукчевићу, главном тужиоцу за ратне злочине у Србији, као и члановима Тужилаштва БиХ који су рекли да је овај договор позитиван и могућ“, додао је Рап.

Он је рекао да је упознат о чињеници да није разријешено да ли је протокол радни оквир за сарадњу тужилаштава двије земље или је ријеч о договору двије државе који би захтијевао да се размотри као међудржавни уговор и био у надлежности Предсједништва БиХ.

„Нисам стручњак за Устав БиХ, али бих желио видјети да ово питање буде ријешено. Нема много неслагања у овом тренутку“, рекао је Рап, напомињући да су у току консултације и да очекује да ће сви ускоро схватити предност тог протокола који ће омогућити процесуирање људи који би, у супротном, избјегли правду.

Он је напоменуо да ће протокол омогућити да се не понављају котроверзе којих је било у прошлости када је ријеч о раду на предметима за које тужиопци у Србији сматрају да постоје појединци у БиХ које треба истражити.

Говорећи о структуралном дијалогу о реформи правосуђа између БиХ и ЕУ, Рап је рекао да је упознат о садржају документа који је резлутат друге сједнице тог дијалога у коме је било шездесетак тачака.

„То је укључивало и питање протокола о сарадњи тужилаштава БиХ и Србије и очекивало се да ће то бити финализирано до краја новембра, али и друга питања правосуђа. Ми у САД поздрављамо чињеницу да ЕУ ради са свима у БиХ да се питања из области правосуђа почну рјешавати“, рекао је Рап.

Он је нагласио да су САД веома заинтересоване да земље западног Балкана уђу у ЕУ, наводећи да је Хратска одмакла на том путу, а Србија напредовала у свјетлу хапшења Ратка Младића и Горана Хаџића, те да би и БиХ требало да буде дио те групе земаља.

Рап је истакао да је питање ратних злочина веома битан дио политике САД у региону западног Балкана, подсјећајући да је у БиХ у протеклом рату погинуло око 100 000 људи и да још има оних који не знају судбину својих најмилијих.         „Ти људи желе одговоре и правду, као и да починиоци мучења и силовања одговарају за те злочине. То је дио политике САД и предсједника Барака Обаме јер желимо да пошаљемо јасан сигнал да ће они који су починили злочине одговарати за њих и да ће бити правда задовољена“, рекао је Рап.

Он је напоменуо да је предсједник САД Барак Обама 24. августа прошле године најавио стратегију за спречавање звјерстава као дио америчке спољне политике која укључује идеју одговорности појединаца.

Извор: https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: