У Србиjи jош само у Бога вjеруjу, показуjу званични подаци према коjима се 95 одсто грађана изjашњава да вjеруjе у Бога, пишу београдске „Вечерње новости“.
Атеисти, према званичним подацима, чине свега пет одсто укупног становништва, што jе много мање у поређењу са осталим европским земљама, пише лист.
У Патриjаршиjи СПЦ оваj запањуjући податак обjашњаваjу тиме што jе, како кажу, српски народ религиозан у своjоj основи и оцjењуjу да „искушења у коjима jе Србиjа изложена последњих година“ доприносе jачању вjере.
Министар вjера и диjаспоре Србиjе Срђан Срећковић каже да jе национални и вjерски идентитет у српском народу изjедначен и увjерен jе да jе броj оних коjи се изjашњаваjу као вjерници већи од оних коjи то заиста jесу.
У Удружењу грађана „Атеисти Србиjе“, чиjе jе сjедиште у Новом Саду, оспораваjу званични податак и напомињу да jе броj нерелигиозних људи у држави неупоредиво већи. Броj оних коjи се куну у Дарвина, а не у Бога, истичу атеисти, у Србиjи на нивоу европског просjека.
„Између 15 и 20 одсто наших грађана jе нерелигиозно“, истиче Андриjа Шрек из овог удружења и оцjењуjе да jе „проблем са нетачним броjем људи коjи не веруjу у Бога створен непрецизним питањем на претходном попису становништва“.
Устав Србиjе гарантуjе вjерске слободе – наведено jе у извjештаjу Стеjт департмента о вjерским слободама у земљама свиjета у 2010. години, преноси лист. У њему jе наведено да су готово сви религиозни грађани припадници традиционалних цркава.
Око 85 посто становништва jе православне вjере, римокатолици чине пет одсто становништва, муслимана jе три одсто, а протестанти чине 1,5 одсто, наведено jе у извjештаjу.