fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос за 12 страдалих беба

Служењем парастоса и полагањем цвијећа код споменика 12 беба на Новом гробљу у Бањалуци данас је обиљежено 26 година од страдања 12 беба у Клиничком центру Бањалука због недостатка кисеоника који није могао бити допремљен овој здравственој установи копном због ратних дјестава и због забране Савјета безбједности УН за летове изнад БиХ.

Парастос на Новом гробљу за Дванаест беба Фото: РТРС
Парастос на Новом гробљу за Дванаест беба
Фото: РТРС

Секретар Удружења „12 беба“ Жељка Тубић рекла је новинарима да Удружење у раду има подршку предсједника Републике Српске Милорада Додика, предсједника Владе Републике Српске Жељке Цвијановић и министарстава.

„Увјерена сам да ће у наредном периоду нешто бити покренуто у вези са остваривањем наших права, јер смо ми као мајке страдале дјеце које чине ово Удружење немоћне да тужимо Савјет безбједности УН“, истакла је Тубићева.

Драгослава Јаћимовић из Дервенте, мајка једне од преминулих беба, рекла је новинарима да се породила у Прњавору и да је њена беба била пребачена у Бањалуку, али је, нажалост, преминула 5. јуна 1992. године.

„Јако су били болни тренуци сазнања да ми је беба преминула. Прије него што ће моја беба преминути било је апела да се достави кисеоник у Бањалуку, али од тога није било ништа“, каже Јаћимовићева.

Она је навела да и данас осјећа велико огорчење према онима који сносе одговорност за страдање 12 беба.

„Осим тога што данас имам два сина, увијек осјећам ту празнину, јер ми увијек недостаје то дијете на свакој матури, рођендану, слави јер ми није комплетна породица“, поручила је Јаћимовићева.

Служењем парастоса и полагањем цвијећа код споменика 12 беба на Новом гробљу у Бањалуци данас је обиљежено 26 година од страдања 12 беба у Клиничком центру Бањалука због недостатка кисеоника који није могао бити допремљен овој здравственој установи копном због ратних дјестава и због забране Савјета безбједности УН за летове изнад БиХ.
Фото: СРНА

Цвијеће су положили родитељи 12 беба, представници републичке и бањалучке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Савеза организација и удружења ратних војних инвалида Републике Српске, Универзитетског клиничког центра Републике Српске.

Пошту бањалучким бебама данас ће код спомен-обиљежја „Живот“ одати предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић.

Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је услиједила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна 1992. у Бањалуци је умрло 12 беба, које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.

Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим дијеловима Републике Српске и Србије.

Tринаеста беба Слађана Кобас битку за живот изгубила је са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је посљедице за цијели живот.

Поводом 26 година од ове велике трагедије за српски народ, Организација заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бањалука реконструисала је спомен-обиљежје „Живот“ који је подигнут у знак сјећања на „12 звјездица“.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Савјет безбједности УН да прогласи „Дан 12 бањалучких беба“

Операција Коридор: Ево како је српска војска гинула за 12 беба …

Мајке страдалих бањалучких беба: Ни имена им нисмо дали …

Сјећање на страдање 12 бањалучких беба (ВИДЕО/ФОТО …

Смрт 12 беба – доказ како свјетски моћници уништавају будућност

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. Баш сте се на време сетили, да ли је ово из политичких разлога. У социјализму сте пјеравли и плесали у дане када је покољ био, слрамно.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: