Редитељ Жарко Драгојевић напустио комисију Филмског центра Србије јер је проценио да филм Лордана Зафрановића неће добити средства. – Не знам на основу чега је то рекао, јер је пројекат ушао у најужи избор, каже Бобан Јевтић, директор ФЦС-а
Вест да је редитељ Жарко Драгојевић поднео оставку на место председника конкурсне комисије Филмског центра Србије (ФЦС), која одлучује о филмовима с националном тематиком – подигла је протеклих дана прашину у јавности. Драгојевић је овај гест образложио личном проценом да филм „Дјеца Козаре” редитеља Лордана Зафрановића нема довољну подршку комисије.
С друге стране, Бобан Јевтић, директор Филмског центра Србије, каже за „Политику” да је разговарао с Драгојевићем, али да му и даље нису јасни мотиви напуштања комисије будући да ниједна одлука још није донета. Он додаје и то да не зна на основу чега је овај редитељ проценио да „Дјеца Козаре” неће имати подршку комисије, када је овај филм ушао у најужи избор.
– Господин Драгојевић о својој одлуци није обавестио чланове комисије, а мени је електронском поштом послао поруку састављену од једне реченице. Његов чин није јасан ни осталим члановима комисије јер су дошли до ужег избора и тек је требало да дође до расправе које пројекте подржати. Драгојевић ми је рекао да се бојао да филм који он подржава, „Дјеца Козаре” неће проћи, али не знам на основу чега јер је тај пројекат ушао у најужи избор – каже Бобан Јевтић.
На конкурс се пријавило 26 пројеката. Реч је о конкурсу за суфинансирање домаћих дугометражних филмова с националном темом, било да је реч о играном, документарном или анимираном филмом. Под националном темом подразумева се пројекат који обрађује догађај од националног историјског значаја; који се бави животом или делом особа значајних за националну историју, или онај који на инвентиван и креативан начин третира тему из националне актуелне стварности с циљем очувања националног културног идентитета. „Националност” филма рачуна се по продуценту, а продукцију Зафрановићевог филма потписује Мирослав Могоровић из Србије.
– Подржали смо и филмове о Диани Будисављевић, о двору на Уни, о Николи Тесли, о краљу Петру, и ван памети ми је да објашњавам да некоме смета филм о страдању деце с Козаре. Сулудо је помислити и да некоме смета господин Лордан Зафрановић, један од највећих југословенских редитеља – истиче Јевтић, и додаје:
– Против правила је да се прича о актуелним пројектима док се не заврши конкурс, па ћу само у општим цртама рећи да су се на овај конкурс пријавили пројекти с темама из средњег века, преко Првог светског рата, до страдања Срба у Другом светском рату, као и бомбардовања и страдања Срба на Косову.
Јевтић наглашава да ће данас бити одржан састанак управног одбора и донета одлука шта даље, односно ко ће бити на челу комисије.
– У записнику са седница видео сам да није било проблема у раду комисије. Ово је заиста без преседана, донети такву одлуку 20 дана пре краја конкурса, без расправе, без обавештења, ван обавеза које је господин Драгојевић потписао уговором – наводи Јевтић.
Драгојевић је раније изјавио да је реч о вансеријском сценарију, „од којег вам, док га читате, застаје дах”, рекавши да се из комисије повлачи из личних и моралних разлога, уз додатак да то чини са жаљењем. Како је рекао, у прелиминарном изјашњавању комисије он је видео да филм о страдању српске деце (1942. године у НДХ) нема већину петочлане комисије, у којој су и редитељ Миливоје Мишко Милојевић, сниматељ Предраг Бамбић, сценаристкиња Биљана Максић и писац Дејан Стојиљковић.
Међутим, одлука који филмови ће добити финансијску подршку требало би да буде саопштена тек шестог јуна.
Жарко Драгојевић јуче није одговарао на телефонске позиве, а на телефон Лордана Зафрановића јавио се његов асистент Душан Савић, који каже да је редитељ на снимању и да није у прилици да даје изјаве.
Када је најављивао овај филм, Зафрановић је говорио да се за њега припремао 30 година, да је у питању изузетан сценарио, најбољи који је имао у рукама. Истакао је неопходност да се криком обрати овој средини и човечанству које је заборавило шта је донео Други светски рат, на какву мржњу је побудио и какве злочине је починио. Како је рекао, у филму је реч о чишћењу Козаре и избегличким колонама које су завршавале у Јасеновцу, у дечјим логорима.
– Арсен Диклић је написао класичан сценарио који би могао да се показује студентима као пример како се пише сценарио за играни филм. Дакле, историјски, „Дјеца Козаре” су прича о страдању без преседана. Злочини у Другом светском рату су тема коју стално провлачим кроз своје филмове. Тако ће бити и овога пута. То је трагична прича читавог козарачког народа и ово је један од мојих филмова којим бих желео да поново упозорим на то зло, и то преко деце – изјавио је својевремено познати редитељ.
Аутор: Мирјана Сретеновић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Коме су то засметала „Дјеца Козаре“
Славни хрватски редитељ: Снимићу филм о страдању српске …
Лордан Зафрановић: Правио сам филмове за хрватски народ и …
Римокатоличка црква се још није оградила од злочина | Јадовно …
Зафрановић: Филм „Тестамент“ о НДХ кога се Хрватска плаши …
Вече у Студеници – Крв и пепео Јасеновца (видео) | Јадовно 1941.