Пропао захтев Загреба да се уклони поставка о Јасеновцу. Било им спорно помињање Степинца и броја настрадалих
Хрватска је на све начине покушавала да спречи изложбу о Јасеновцу, која ће данас бити отворена у седишту Уједињених нација у Њујорку, али је одустала када је лично генерални секретар ове организације Антонио Гутерес одобрио поставку о усташким злочинима над Србима, Јеврејима и Ромима – сазнају „Новости“.
Према нашим информацијама, званични Загреб је дипломатским каналима тражио да УН забране изложбу у својим просторијама, па су се са таквим захтевом обратили и Гутересу. Како сазнајемо, по њима је била спорна фотографија Алојзија Степинца и његова страшна мисија у покатоличавању Срба, као и истицање броја настрадалих о којем се говори у филму који је део поставке.
После овог маневра Загреба, којем очигледно смета да свет чује истину о зверствима у Јасеновцу, уследила је брза реакција нашег шефа дипломатије Ивице Дачића. Он је од генералног секретара УН затражио и добио званично одобрење да изложба може да се организује.
„Јасеновац – право на незаборав“ је највећа и најмонументалнија изложба о Јасеновцу која ће први пут бити постављена у УН са седам тона опреме и експоната који ће на мултимедијални начин Србију представити кроз српско-јеврејски пројекат поводом обележавања међународног дана Холокауста.
Специјални гости на отварању изложбе биће преживели – деца логораши Јасеновца и Јастребарског – из Србије Јелена Бухач Радојчић, Смиља Тишма, Гојко Рончевић Мраовић, а из Њујорка Ева Костабел Дојч и Давид Алкалај који су преживели Раб, Паг и Јасеновац и који ће се овом приликом видети први пут.
Такође, први пут ће бити представљени новооткривени документи о овом логору и жртвама најстрашнијег стратишта у Независној Држави Хрватској.
Како наводе из МСП, изложба представља скроман допринос очувању универзалних вредности човечанства и глобалних напора УН у циљу спречавања појаве ревизије и рехабилитације неонацистичких и неофашистичких идеологија искључивости и свих облика дискриминације и фанатизма.
ПОЧАСНИ ГОСТ
Почасни гост изложбе биће Роузи Стивенсон Гуднајт, потпредседница Викимедије и потомак чувеног Давида Албале, који је издејствовао прво признање Балфорове декларације. Прва влада која је одобрила Балфорову декларацију (подршка јеврејским тежњама за стварање „националног дома“ у Палестини) била је Влада Србије у егзилу 1917, за време Првог светског рата, а примерак тог документа биће приказан на изложби.
Аутор: Д. МИЛИНКОВИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Изложба „Јасеновац – право на незаборав” отворена у Америци …