ЈАСЕНОВАЦ – Комисија за претварања у меморијални комплекс места где је био нацистички логор Старо Сајмиште израдила је Нацрт закона о Старом Сајмишту, изјавио је градски менаџер Горан Весић, који је данас присуствовао седници те комисије у манастиру Јасеновац у Хрватској.
„Потпуно је природно да будемо данас у Јасеновцу, с обзиром на то да је, после 10. маја 1942. године, када су нацисти објавили да су убили све Јевреје у Београду, логор Старо Сајмиште служио углавном за Србе и антифашисте са подручја Козаре, који нису могли да буду депортовани у Јасеновац, јер је тај логор био препун”, рекао је Весић новинарима.
Он је истакао да је веза између Јасеновца и Старог Сајмишта у Београду веома јака и да се Старо Сајмиште не може разумети без разумевања Јасеновца.
„Сам Меморијални комплекс Јасеновца није довољно велики, с обзиром на број људи који су ту страдали и за нас је веома важно да Старо Сајмиште постане централно меморијално место, када су у питању жртве Другог светског рата. Зато је важно што комисија данас заседа у Јасеновцу”, рекао је Весић.
Како је истакао, све што је урађено на Старом Сајмишту, у смислу његовог претварања у меморијални комплекс, урађено је у последње три године.
„Расељена је Централна кула, а то значи да су сви уметници који су тамо имали атељее, добили друге”, навео је Весић и додао да је у току израда пројекта реконструкције Централне куле, након чега ће се приступити и реконструкцији.
Централна кула треба да постане место где ће млади људи учити о ужасима Холокауста, рекао је Весић и навео да је извршен и попис комплетне имовине у свим павиљонима, те да се тачно зна шта је у власништву града, шта Републике, а шта је приватно власништво.
„Тако су створени услови да се донесе Закон о Старом Сајмишту”, нагласио је он.
Као најважније, Весић је истакао да је међународна и домаћа јавност заинтересована за Старо Сајмиште, што до сада, како оцењује, није био случај.
„Нажалост, није се пуно знало о Старом Сајмишту, али мислим да је то сада постала тема и да сви знају шта се тамо десило”, рекао је Весић.
Говорећи о будућем изгледу Меморијалног комплекса на Старом сајмишту, градски менаџер је рекао да је коначно решење такво да ће у том Меморијалном комплексу постојати три музеја: Музеј јеврејског страдања, Музеј ромског страдања и Музеј страдања Срба.
„Они ће чинити јединствену целину и то ће бити јединствен комплекс, али сваки од ових народа који је страдао на Старом сајмишту заслужује да има посебан музеј”, закључио је Весић.
Седницом комисије, која је заседала у пуном саставу, председавао је њен председник, епископ славонски Јован Ћулибрк, који је рекао да је та комисија у Јасеновцу пре свега како би се уверила у историјске факте, када је у питању страдање на простору Југославије у Другом светском рату.
„Дошли смо данас овде, као комисија која се бави једним будућим меморијалом, да бисмо разумели контекст меморијализације на простору бивше Југославије”, рекао је Ћулибрк.
Након седнице, градски менаџер је, заједно са члановима комисије, обишао Спомен-подручје Јасеновац, које је изграђено уз уже подручје бившег концентрационог логора „III Циглана Јасеновац”.
Јасеновац је место великог мученичког страдања стотине хиљада православних Срба, Јевреја, Рома, недужних Хрвата и других грађана Југославије.
(Танјуг)
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Драган Поповић: Старо сајмиште је симбол свеопштег страдања …
Старо сајмиште: Меморијал бола у надлежности Републике …
Логор Старо Сајмиште чека да буде достојно обележен …
Хитно ријешити питање меморијала „Старо сајмиште“ | Јадовно …