fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

50.000 из Српске жели пасош Србије

Генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић изјавио је да су грађани Републике Српске, односно БиХ, веома заинтересовани за држављанство Србије, што потврђује податак да је до сада предато око 40. 000 захтјева.

Николић је рекао да се тај податак односи на период од отварања конзулата 2005. године и да је тим захтјевима обухваћено више од 50.000 грађана Српске, односно БиХ.

„Приликом подношења захтева за пријем у држављанство Србије, грађани наводе разлоге за добијање двојног држављанства, али су они најчешће вођени личним и практичним разлозима, као што су студирање или запослење у Србији“, рекао је Николић.

Он је истакао да Закон о држављанству Републике Србије не предвиђа временски оквир у којем је надлежни орган обавезан да ријеши сваки појединачни захтјев, али да је дугогодишња пракса показала да је за то најчешће потребно више од годину дана.

Приликом подношења захтјева за пријем у држављанство Србије од документа су потребни изводи из матичне књиге рођених и вјенчаних /уколико је заинтересовано лице у браку/, увјерење о држављанству, као и двије копије личне карте или пасоша.

„Влада Србије је 2012. године донела одлуку да сноси трошкове републичких административних и конзуларних такси, као и посебних трошкова за грађане из региона који желе да добију српско држављанство или да се из држављанства ођаве, тако да је процедура ослобођена наплате таксе“, подсјетио је Николић.

Он је додао да је велика и заинтересованост за пасоше Србије, те је у Генералном конзулату у Бањалуци од 2014. године, када је почело идавање овог документа, до данас издато око 5.000 пасоша.

„Приметан је тренд повећања броја захтева за око 20 одсто у односу на 2016. годину, која је у том смислу била рекордна“, констатовао је Николић.

Законски рок за за израду пасоша је 60 дана, а такса за подношење захтјева износи 64 евра и јединствена је за свако дипломатско-конзуларно представништво Србије у Европи.

До промјене износа таксе у иностранству дошло је новим правилником Министарства спољних послова Србије од 21. марта ове године, а претходна такса је износила 46 евра.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: