arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

21 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА У ЛОЗНИЦИ

Прислуживањем свијећа за покој душа погинулих код њихових хумки и полагањем цвијећа код спомен-крста на гробљу у Братунцу, чланови општинске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и породице погинулих данас су обиљежиле 21 годину од страдања 11 Срба у братуначком селу Лозница и једног у Загонима.

Фото: ФОНЕТ
Фото: ФОНЕТ

Живана Филиповић испричала је да је тог трагичног Видовдана 1992. године у Лозницу упала муслиманска војска из Сребренице и убила 11 мјештана, међу којима и њену седамнаестогодишњу кћерку Верицу, која је била у кући. „У селу су затекли цивиле и убили кога су стигли, а село су опљачкали и запалили и оно још није обновљено“, рекла је Филиповићева.

Она је огорчена на рад Хашког трибунала и правосуђа БиХ. „Већ 15 година у Хаг одводе и осуђују Србе, а за злочине над Србима нико не одговара. Хоће ли ико одговарати за убиство моје малољетне кћерке и осталих цивила из Лознице и других села овог краја, које су муслимани убили на разне начине“, упитала је ова жена.

Она је у рату остала и без мужа, брата, петорице сестрића и још чланова фамилије и каже да зна неке Бошњаке који су се вратили у братуначку општину, а учествовали су убиствима српских цивила, те да се сада воде као нестали приликом пада Сребренице.

„Стављајући их на списак несталих муслиманске власти хоће да их заштите од одговорности за злочине које су чинили“, тврди Филиповићева.

Слично говори и старац Митар Дамљановић, чији је син Милоје, такође, убијен на Видовдан 1992. године.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Братунца Радојка Филиповић каже да породице сво огорчење упућују према правосуђу БиХ.

„Ни Тужилашво ни Суд БиХ нису оправдали своје постојање, јер за толико година од формирања нису процесуирали ниједан злочин почињен над Србима у средњем Подрињу. То говори да они селективно раде и чекају да нестане свједока да би почели судити починиоцима злочина над Србима и да тада, због наводног недостатка доказа, прекидају истраге или судске процесе“, констатовала је Филиповићева.

Извор: СРНА

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Миле Вукеља

Рођен 16. новембра 1930. године у селу Доња Драготиња, Приједор Казује: Родитељи су

Добрила Кукољ

Бањалука Свједочи: Рођена сам у једном од најљепших села ко­је је смјештено на

Свједоци пакла

Дошао је крај ћутању о страдању Срба. У кон­тек­сту про­мијењених историјских околности, а

Увод

Трагао сам за правим а неупадљивим насловом за ову књигу, јер су за

Резиме

Без обзира на евентуална реаговања на ову књигу, аутор констатује једну трагичну чи­ње­ницу

Василије Каран

Бања Лука Казује: Корачао сам у колони која је водила у Јасе­но­вац. Колона

Бранко Граонић

Рођен 23. новембра 1939. године у селу Велика Жуљевица, Босански Нови Казује: Рођен

Даница Праштало

Рођена 14. марта 1933. године у селу Агинци, Босанска Дубица Свједочи: Давне 1933.

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​